|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zgjerohet lista e delegacioneve qė marrin pjesė nė ceremoninė mortore tė Presidentit Rugova

 
 

 
 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK – Lista e delegacioneve qė do tė marrin pjesė nė ceremoninė mortore tė Presidentit Dr. Ibrahim Rugova sa vjen e zgjerohet.
 
Gjatė ditės sė djeshme ėshtė bėrė e ditur se Gjermania, anėtare e Grupit tė Kontaktit, do tė dėrgojė njė delegacion, tė kryesuar nga ministri i punėve tė jashtme, Frank Valter Shtajnmajer.
 
Pjesėmarrjen e ka konfirmuar gjithashtu edhe ministri belg i punėve tė jashtme, njėkohėsisht kryesues i radhės i OSBE-sė, Karl de Guht.
 
Nga Roma konfirmohet se do tė vijė njė delegacion, por nuk saktėsohet ende se kush do t'i prijė delegacionit.

Tashmė dihet se njė delegacion i madh nga Shqipėria, i udhėhequr nga Presidenti Moisiu dhe Kryeministri Berisha do tė do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė, pa llogaritur individė tė shumtė qė tashmė dihet se do tė marrin pjesė individualisht.

Dje ka arritur dhe ka bėrė homazhe pėr Presidentin Rugova, ish-kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, ndėrkaq sot homazhe ka bėrė njė tjetėr ish-kryeministė i kėtij vendi - Ilir Meta.

Mė herėt ėshtė konfirmuar pjesėmarrja e shefit pėr politikė tė jashtme dhe siguri tė BE-sė, Havier Solana, komisionarit pėr zgjerim i BE-s Oli Ren, krenegociatori ndėrkombėtar pėr bisedimet pėr statusin, Marti Ahtisari.

Nga vendet e rajonit, ka paralajmėruar pjesėmarrjen kryetari i Sllovenisė, Janez Dėrnovshek, i Kroacisė Stipe Mesiq, i Malit tė Zi Milo Gjukanoviq, kryetari i Maqedonisė Branko Cervenkovski dhe kryeministri Vlado Buēkovski, liderėt partiak shqiptar, Ali Ahmeti, BDI, Arber Xhaferi, PDSH, etj.

Zyra austriake ka bėrė tė ditur se kėtė shtet e pėrfaqėson ministrja e punėve tė jashtme Ursula Plasnik dhe nė pėrbėrje tė delegacionit do tė jenė e dhe Erhad Busek, kordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore dhe zėvendėsi i kryenegociatorit ndėrkombėtar pėr Kosovėn, Albert Rohan.
 
Zvicrėn do ta pėrfaqėsojė ministrja e punėve tė jashtme Mishlin Kalmi Rej, e mirėnjohur pėr mbėshtetjen e hapur tė pavarėsisė sė plotė tė Kosovės.

Nga Zyra ndėrlidhėsue e Luksemburgut njoftohet pėr pjesėmarrjen e kryeministrit Zhan Klod Juncker dhe ministrit tė jashtėm tė kėtij vendi, Zhan Aselborn. Ndėrkaq, qeverinė holandeze do ta pėrfaqėsojė Jan Lukas van Horn, drejtor pėr Evrpopėn Juglindore dhe ėshtė paraparė edhe pjesėmarrja e ministrit tė shtetit Van der Shtul.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.