|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Ti ishe shpresa, Ti ishe drita e gjithė shqiptarisė

 
 

 
25 janar 2006 /TN
  
Vitore Stefa – Leka, Trieste dhe
Mardena Kelmendi, Trevizo
 
(Njė realitet pėr Figurėn e Pavdekshme Kombėtare Dr Ibrahim Rugova)
 
O i Madhi Ibrahim Rugova!
 
Fizikisht po ndahesh nga ne, por shpirti Yt do tė frymojė shekull pas shekulli e deri nė amshim nė ēdo qenie arbėrore, si njė dritė prijėse nė jetėn qytetėruese, si njė shpresė e pashuar drejt realizimit tė aspiratave njerėzore e kombėtare.
 
Jemi tė sigurt nė kėtė, sepse patėm fatin e madhe dhe historik tė tė njohim edhe nga afėr, tė tė pėrqafojmė! Pėrqafimin me Ty e mbajmė nė zemėr gjithmonė, si njė bekim me Shenjtin!
 
Ata qė nuk tė njohėn, o qė nuk deshtėn tė tė njohin, edhe tė shanė, edhe tė kritikuan... Por Ti kurrė nuk ke rėnė nė nivelin e tyre, kurrė nuk ke njohur gjuhė tė sharjes....
 
Ti ke vazhduar misionin e shenjtė nė nė ēėshtjen kombėtare, nė realizimin e aspiratave tona tė shenjta, tė drejta, tė natyrshme! Ti o President i Parė e mė i Madhi i republikės sė Kosovės, nuk ke qenė vetėm lider e prijės i shqiptarėve nga Kosova, Ti ishe lideri mbarėkombėtar, ishe gjithmonė shpresa e kombit dhe drita e shqiptarisė, nė kėtė periudhė tė ndėrrimeve tė shumta historike!
 
Sytė tanė sot janė tė mbushur me lotė, por ne nuk do tė qajmė. Nuk do tė qajmė, sepse Vepra Jote Madhore shndritė gjithmonė krenarinė tonė, krenarinė arbėrore.
 
Me Ty do na njohė bota gjithmonė. Me Ty jemi regjistruar nė faqet mė tė ndritura tė qytetėrimit tė kulturuar, tė vyeshėm, tė drejtė, tė qytetėrimit me shpirtin plor dashuri e ndjenja paqeje, lirie, demokracie, me tė gjitha virtytet qė i takojnė njė kombi tė civilizuar.
 
Lavdi tė qoftė gjithmonė o prijėsi Ynė historik!
Zoti e bekoftė emrin tėnd tė shkruar me shkronja ari nė historinė arbėrore dhe tė njerėzimit mbarė!
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.