|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tė bindur pėr profecinė e Presidentit Rugova qytetarėt po tregojnė fuqishėm gjithė dashurinė pėr tė

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN
 
Shkruan: Idriz MORINA
 
Prishtinė, 24 janar- Dhembja dhe tronditja pėr vdekjen e Presidentit Rugova, njeriut mitik dhe historik tė Kosovės, po vazhdon tė lėndojė pandalshėm zemrat e qytetarėve tė Kosovės, por edhe gjithė shqiptarinė nė botė. Kėtė dhembje shumė nga shqiptarėt po mundohen ta zbusin duke ngushėlluar vetvetven dhe familjen Rugova me homazhet qė po i bėjnė para trupit, tė cilėsuar shumė prej tyre si njė shenjtė, Presidentin Rugova.
 
Si nė gjithė jetėn politike tė Presidentit Rugova nė 16 vjetėt e fundit, qė ishin treguar, tė bindur pėr udhėheqėsin dhe njeriun e tyre tė dashur, tė cilit me plotė besnikėri ia kishin dorėzuar dhe falur besimin e tyre qė t’i udhėhiqte sė pari nė betejėn tepėr tė vėshtirė pėr ta sfiduar politikėn e presidentit Rugova.
 
Tė bindur pėr profecinė e tij, pavarėsimin e Kosovės duke ruajtuar substancėn njerėzore, ata sot po ritregojnė edhe mė zėshėm dhe mė fuqishėm gjithė dashurinė, por edhe po qajnė pėr jetėn e tij tė shkurtėr dhe vetminė e tyre. Shumė nga pjesėmarrėsit, veēmas ata tė moshave mė tė pjekura qė bashkėjetuan me udhėheqjen e tij, dhe gėzuan mbrojtjen e tij, janė mė tė papėrmbajtur nė shfaqjen e emocioneve pikėlluese.
 
Edhe sot, homazhet kanė filluar rreth orės 9.00 tė mėngjesit nė hollin e Kuvendit tė Kosovės, ku ka qėndruar trupi i Presidentit Rugova mė shumė se 24 orė, i rrethuar nga 4 roje nderi tė TMK-sė, ndėrsa i pari e ka nderuar sot kryekuvendari Daci dhe Kryesia e Kuvendit.
 
Mė pas ėshtė nderuar me homazhe nga kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi, zyrtarė tė partisė ORA si dhe personalitete tjera tė jetės politike vendore dhe ndėrkombėtare. Nuk kanė munguar sot as kurora lulesh nga udhėheqės tė lartė. Sot, ato i ka ofruar gjatė ditės stafi i UNMIK-ut, njėrėn nė emėr tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan dhe tjetrėn nga kryeadministratori Petersen.
 
Po ashtu nė grupe tė organizuara kanė bėrė homazhe delegacione nga kuvendet e komunave tė ndryshme, pėrfaqėsues fetar, pjesėtarė tė ShPK-sė, punėtorė shėndetėsor, tė arsimit, por edhe minatorė, sportistė etj. Nderime para trupi bėnė bėnė edhe udhėheqės dhe punėtorė tė organizatave tė ndryshme vendore, tė jashtme dhe ndėrkombėtare, nė mesin e tė cilave ata tė konfederatės sė Sindikatave tė Shqipėrisė, tė AKM-sė etj.
 
Shumė nga nėpunėsit e pėrfaqėsive diplomatike dhe zyrtarė tė administratės pas homazheve para trupit tė Presidentit Rugova, janė ngjitur deri nė katin e parė tė ndėrtėses ku gjendet administrata e Presidencės, ku shumė nga zyrtarėt e lartė ndėrkombėtarė i ka pritur Presidenti Rugova gjatė katėr vjetėve tė udhėheqjes. Nė hollin e saj, ata nėnshkrueheshin nė librin e zisė, rreth sė cilės janė vendosur kurora lulesh, ndėrsa anash bėnė roje nderi poashtu Garda Ceremoniale e TMK-sė.
 
Askush sot sikurse edhe dje nuk ka bėrė njė numėrim tė atyre qė kanė nderuar me homazhe presidentin Rugova, por besohet se nėse pėrllogaritet pėrfaėrsisht numri edhe i atyre qė kanė bėrė ngushėllime nė rezidencėn e Presidentit Rugova nė Velani, besohet tė ketė arritur nė rreth 200 mijė. Qė tė gjithė kėta janė treguar tė heshtje dhe durim plotė ashtu siē i ka edukuar prijėsi i tyre, i mbiquajtur edhe baba edhe arkitekt i pavarėsisė sė Kosovės.
 
Jahja Leka, sė bashku me vėllaun Ruzhdiun dhe nipin e tij nga Gjilani, qė sapo arritėn nė fundin e kolonės tė gjatė disa qindra, qė gjendej tek ministria e Kulturės, kishte ardhur nga Gjermania tė marrė pjesė nė varrimin e presidentit.
 
“Unė kam ardhur nga Gjermania tė marrė pjesė nė varrimin e presidentit Rugova. Unė mendoj se vendin e tij ėshtė tepėr vėshtirė ta zė dikush, na kemi shqiptarė bollė tė zot, por veprėn e tij nuk mund ta bėjė kush. E ka njohur krejt botėn me Kosovėn. Por, prej perėndisė s’kemi ku shkojmė”, thotė ai.
 
“Dhimbja ime ėshtė sikur e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, kemi humbur njė njeri tė madhė, qė gjatė gjithė jetės sė vet ia ka kushtuar ēėshtjes kombėtare shqiptare, iu shpreh ngushėllime personale. Veē amanetin e tij ta ēojmė nė vend, ne tash populli institucionet”, thotė Naime Gashi rreth tė 40-ve, nga Prishtina.
 
“Kam ndjenja shumė tė kėēija, dhe i ngushėllojė gjithė Prishtinėn, Kosovėn dhe gjithėsesi familjen Rugova”, thotė me njė gojė Rona nė klasėn e gjashtė nga Prishtina sė bashku me dy shoqet tjera, njėra nė klasėn e shtatė dhe tjetra nė tė tetėn.
 
“Ne e dimė pse kemi ardhur, ėshtė dhimbja e fortė pėr vdekjen e presidentit Rugova”, thotė Ruzhdi Kadriu (39), nga fshati Slivovė i Ferizajit, aktualisht i papunė, qė kishte ardhur tri orė mė parė, qė gjendej diku pėtej mesit tė kolonės, dhe sė paku edhe njė orė i duhej tė priste pėr t’i ardhur radha pėr ta nderuar presidentin Rugova.
 
“S’ka qysh ma keq, qysh ma vėshtirė mė rėndė pėr mua personalisht dhe pėr tė gjithė popullin. Dihet, humbje e madhe, dhembje e madhe fortė ėshtė, nuk kemi ēka t’i bėjmė. Vdekja ėshtė e domosdoshme pėr secilin, duhet tė pajtohemi edhe me kėtė”, thotė minatori rreth tė 60-ve prej Veēuku tė Vushtrrisė qė po priste nga ora 9.00 e mėngjesit dhe tė paktėn edhe gjysmė ore do tė kalonte nė radhė duke kaluar gjashtė orė pritje pa u mėrzitur.“S’ka mė keq ėshtė shumė tragjike, pėr tė gjithė popullin shqiptarė”, tha njė tjetėr afėr tė parit.
 
“Ai ėshtė njė lider qė gjithė bota e ka njohur, jo vetėm Kosova, prandaj ėshtė i pazėvendėsueshėm, e pėr kėtė tri ditė katėr duhet me pritė nė rend, e t’i bėhen homazhet njė lideri qė veē pas njė mijė vjetsh mund tė lind njė lider sikur ky”, thotė Haqif Sahiqi. “Jam duke pritur qe pesė orė”, thotė Haqifi qė ėshtė njė arsimtar nga fshati Pojadishtė i Ferizajit.
 
“Vdekjen e kam pėrjetuar shumė keq, pėr Kosovėn ėshtė diēka shumė e keqe pėr Kosovėn, ėshtė i pazėvendėsueshėm, me punėn e tij kush nuk mund tė matet. Kėshtu qė i pushoftė shpirti nė paqe”, thotė Bujar Asllani (20) nga fshati Gjinoc i komuns sė Suharekės, qė duket se punon nė njė firmė ndėrtimore.
 
Ndėrsa, sot nė shumė pika gjithė atyre qė pritnin u shėrbehej ēaj i ngrohtė dhe poashtu shumė nga tė ardhurit ishin veshur shuėm mė mirė pėr tė pėrballuar tė ftohtin tepėr tė madhė.
 
Enver Abazi, mjek nė njėrėn nga katėr ambulantat lėvizėse, prej gjithėsejt gjashtėve, dy nga tė cilat statike, thotė se deri nė ora 13.30 kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore 44 veta. Ai thotė se qė tė gjithė kanė pasur hipotermi, pavarėsisht prej moshės sė tyre qė ishin “nga 15 vjet deri nė mosha tė shtyer”. Njėri nga tė cilėt ka pasur nevojė pėr shtrim nė spital. Nga ato ambulanta ata transportoheshin nė dy qendrat e mjekėsisė familjare pėr trajtim mė adekuat.
 
Poashtu vazhdojnė tė jenė tejet impresive edhe reagimet e qytetarėve shqipatrė, por edhe tė tjerėve, nė librat e zitė nė internet, por edhe nė komentet e lexuesve nė shumė faqe interneti. Njėri nga ta thotė se
Presidenti Rugova ėshtė legjendar dhe i ka tejkaluar kufijtė shqiptarė.
 
“Ai ėshtė legjenda e kombit shqiptar, lideri i parė antikomunist nė tė gjithė Evropėn Juglindore. Vdekja e tij ėshtė njė humbje e madhe pėr tė gjithė kombin shqiptar, Ballkanin, Evropėn dhe tėrė liridashėsit nė botė.
 
Zoti e bekoftė presidentit tonė legjendar Ibrahim Rugova!”, Emanuel Bajra, Londėr, Angli. Ndėrsa njė tjetėr, ėshtė poashtu interesan:"Rugova u largua fizikisht nė njė moment kur e la Kosovėn nė embrion tė
pavarėsisė,"- shkruan Mustafė Ismaili nga Toronto e Kanadasė.
 
Shumica e tyre shprehin dhembjen e papėrballueshme pėr njė zi, qė mbisundohet nga frika pėr ardhmėrinė dhe pasigurinė qė ka krijuar nė rrugėn aq tė sigurtė pėr pavarėsinė tė ndėrtuar nga Presidenti Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.