|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria suedeze nė ceremonitė mortore nė Prishtinė e pėrfaqėson ministrja pėr donacione

 
 

 
Stokholm, 25 janar 2006 /TN /QIK (Sh.Sejdiaj) - Varrimi i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova do tė jetė njė ngjarje e rėndėsishme politike qė do tė pėrshkohet edhe me diskutime pėr tė ardhmen e Kosovės nga radhėt e mysafirve tė lartė nga bota. Kėshtu thuhet nė njoftimin e Ministrisė Suedeze tė Punėve tė Jashtme, ku theksohet se Suedia do tė dėrgojė nė Kosovė ministren e donacioneve, Karin Jemtinė (Carin Jämtin).

Ndėrkohė shefja e diplomacisė suedeze, Laila Freivalds ka shprehur dhembjen e saj pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova.
 
Ajo ka theksuar se Rugova ishte njė simbol i shqiptarėve tė Kosovės dhe kishte rol tė rėndėsishėm nė negociatat qė duhet tė fillojnė pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Freivalds shpreh bindjen e saj se kėto negociata do tė vazhdojnė pa ndonjė ndėrprerje tė gjatė dhe qetėsia do tė mbretėrojė nė Kosovė.

Ndėrkaq Lars Wahlund, pėrgjegjės pėr Ballkanin nė departamentin suedez pėr punė me jashtė, thotė se vdekja e presidentit tė Kosovės ėshtė njė tragjedi pėr familjen e Rugovės dhe se vdekja e Rugovės erdhi si ironi e momentit kur pikrisht duhej tė niseshin negociatat pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės kur dihet se i ndjeri aq shumė ishte pėrpjekur pėr pavarsinė e Kosovės.

Do theksuar se edhe diaspora shqiptare nė Suedi po vazhdon me organizimin e tubimeve pėrkujtimore nė tė cilat rikujtohet figura dhe vepra e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Mbledhje komemorative tashmė janė mbajtur nga Dega e LDK-sė pėr Suedi, kurse sot dhe gjatė kėsaj jave veprimtari tė kėtilla pėrkujtimore do tė mbajnė edhe Lidhja e Shoqatave Shqiptare nė Suedi, si dhe shumė shoqata tjera tė shqiptarve nė shumė qytete tė Suedisė.

Nė shumė mjedise ku jetojnė shqiptarėt janė vendosur libra tė zisė ku mėrgimtarėt shqiptarė po shprehin dhimbjen dhe pikėllimin e tyre pėr humbjen e presidentit.

Njohtohemi se grupe tė caktuara shqiptarėsh nga Suedia do tė marrin pjesė nė varrimin e nesėrm tė presidentit tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.