|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu dekoron Presidentin Rugova me Urdhėrin e Flamurit Kombėta

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu ka dekoruar post mortum Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova me "Urdhėrin e Flamurit Kombėtar".

"Unė kam vendosur ta dekoroj Presidentin Rugova me Dekoratėn mė tė lartė - Urdhėrin e Flamurit Kombėtar", tha Moisiu duke i siguruar shqiptarėt se do tė realizohet sa mė parė pavarėsia e Kosovės.

"Njė Kosovė e pavarur tė realizohet sa mė parė:" tha ai, ndėrsa porositi popullin shqiptarė dhe politikanėt qė tė jenė tė bashkuar dhe tė ecin pėrpara, "pėr realizimin e ėndrrės sė Rugovės dhe tė gjithė shqiptarėve".

Kėro komente Presidenti Alfred Moisiu, i bėri pas takimit me kryekuvendarin Daci, ku ishin edhe Kryeministri Sali Berisha, Kryekuvendarja Jozefina Topalli dhe anėtarėt tjetė tė delegacionit tė lartė shtetėrorė pas homazheve qė i bėnė trupit tė pajetė tė Presidentit Rugova.

Presidenti Moisiu ngushėlloi edhe njėherė popullin shqiptar "pėr humbjen e madhe", qė siē tha "nuk ėshtė vetėm pėr shqiptarėt e Kosovės, por e tė gjithė shqiptarėve kudo janė".

  

Kryeministri Berisha, qė gjithashtu u ka shprehur ngushėllimet mė tė thella familjes Rugova, institucioneve dhe gjithė popullit tė Kosovės tha: Presidenti Rugova ishte produkt, ishte pjellė e moralit, e shpirtit tė kėtij populli.
 
Ai tha se e ardhmja e Kosovės ėshtė e garantuar.
 
"Udhėheqja politike e Kosovės dhe qytetarėt e saj, duhet ta ndjekin rrugėn e presidentit Rugova, gjatė sė cilės luftoi me aq pėrkushtim, do ta ēojnė pėrpara, njė Kosovė evropiane, tė lirė, tė pavarur tė integruar, faktor tė paqes e stabilitetit", tha ai.

Edhe kryeparlamentarja Topalli, tha se Dr.Rugova ėshtė absolutisht humanisti i shekullit XX, dhe "gjenerali i kohėve moderne qė diti ta ēojė popullin atje ku duhet".

Delegacioni mė pas janė shėnuar nė librin e zisė tė hapur nė katin e Presidencės sė Kosovės, ndėrsa ėshtė pritur edhe nga Kryeministri Bajram Kosumi dhe i tėrė kabineti qeveritar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.