|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Presidenti i dardanėve

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK
 
Shkruan: Gani MEHMETAJ

Hija e tij ėshtė ogur i mirė, kėshtu qė edhe njė kohė tė gjatė do ta mbrojė Kosovėn dhe shqiptarėt e Kosovės. Ai do tė jetė ora e mirė e shqiptarėve dhe frymėzimi pėr sakrifica e maturi. Shpresoj se puna e tij e gjatė dhe e ngulmėt do tė kurorėzohet me sukses.

Pavarėsia ėshtė kompromis, pati deklaruar sa e sa herė presidenti Rugova, duke ua bėrė me dije qarqeve ndėrkombėtare se dikur gjakimi i shqiptarėve ishte Shqipėria Etnike. Ky gjakim edhe mė tutje nuk ėshtė larg zemrės sė tyre, mirėpo realisht pavarėsia e Kosovės ėshtė problemi mė imediat. Dhe ajo nuk pėrfshinte vetėm Kosovėn e sotme dhe Shqipėrinė administrative, Shqipėria Etnike shtrihet edhe mė gjerė.
 
Por pėr tė qenė mė kooperativė me bashkėsinė ndėrkombėtare jemi tė gatshėm tė pranojmė kompromisin, pra pavarėsinė e Kosovės. Pėr shtetin e Dardanisė, kėtė emėrtim aq tė shpeshtė nė fjalorin politik - e jo vetėm politik tė Rugovės, - presidenti i dardanėve ishte dhe mbetet burrėshtetasi mė kėmbėngulės nė parimet dhe idealet e veta. Dardania si emėrtim dhe si pėrcaktim ishte shumė i afėrt pėr Rugovėn.
 
E pati filluar me flamurin e Dardanisė, me interesimin e trashėgimisė materiale e shpirtėrore, nė kėrkimin e rrėnjėve tė traditės, tė cilat u bėnė element mbizotėrues nė festat kombėtare, nė theksimin me mburrje tė rrėnjėve tona dhe me inkuadrimin e kėtyre elementeve nė shtetin modern. Ishte vizionar qė krijoi konturat e shtetit tė Dardanisė.

I qetė, i prajshėm, gjithherė i buzėqeshur, madje ndonjėherė nuk ngurronte qė para publikut tė qeshte kumbueshėm, me qeshjen e tij karakteristike, Rugova ishte burrėshtetasi mė kėmbėngulės dhe mė i fortė moralisht qė e patėm nė Dardani. Ajo qė u ka rėnė nė sy edhe tė huajve ėshtė qėndrimi i tij nė dukje i brishtė, komunikues mė tė gjithė, i prirė qė edhe nga kundėrshtarėt tė bėjė miq, por i pathyeshėm dhe i papėrkulshėm nė parimet pėr pavarėsinė e Kosovės. Pėr realizimin e kėtij projekti pati aq shumė sakrifica tė shqiptarėve tė Kosovės.

Hapėsira e rrudhur e Dardanisė

Dikur njė pjesė e pretendentėve pėr politikė tė lartė tė Kosovės, ishin dyshues pėr mundėsinė e realizimi tė pavarėsisė. Tash po ata dyshues tė zėshėm janė tė gatshėm tė marrin pjesė nė grupet negociuese pėr finalizimin e pavarėsisė. Dikur qeshnin me sarkazėm e mosbesim, duke mos e fshehur pėrshtypjen e tyre se puna e shtetit tė Kosovės ėshtė si puna e ujit nė havan, e rrah kot, se gjė nuk bėhet nga kjo. Kėtė e kanė thėnė shumė herė publikisht. Besojmė se tash turpėrohen nga ajo qė e thanė dhe qė nuk doli ashtu si e menduan ata.

Derisa Rugova shpalonte projektin e tij shkallė-shkallė, duke filluar me territorin e Dardanisė (nuk pėrjashtohej mundėsia qė shteti i ardhshėm i Kosovės tė quhet Dardani), gazetarėt sharlatanė e tė paarsimuar, shpesh edhe me kompleksin e inferioritetit ndaj serbit e pėrbuznin trashėgiminė dardane.
 
Edhe mė vonė kur presidenti synonte ta theksonte se jemi popull antik, pasardhės tė dardanėve me traditė e kulturė shumė mė tė lartė se fqinjėt, frymorėt partizanė qė mendonin se ēdo gjė fillon nga koha e depėrtimit tė hordhive partizane, e pėrjetonin si blasfemi vėnien nė pah tė pėrkatėsisė sonė, duke e ndier veten keq. Madje, sa herė qė presidenti e theksonte ndonjė moment nga jeta nė Dardani, ata e banalizonin me togfjalėshin “dardhat turshi”. Ata sikur e kishin ngarkesė pėrkatėsinė e tyre kombėtare dhe nuk donin qė tė jenė pasardhės tė tė Dardanėve. S’ka dyshim se nuk ishin pasardhės tė Dardanisė, por mbetėn surrogat i konglomeratit tė papėrcaktuar.
 
Ata donin tė krijonin njė komb me rrėnjė tė dala nė sipėrfaqe.

Pavarėsisht nga fushata e mediave, pavarėsisht nga sarkazmi i tė shkombėtarizuarve e mercenarėve, presidenti Rugova vazhdonte tė hulumtonte rrėnjėt nė Dardaninė antike, duke theksuar elementet e shtetėsisė qė nė kėtė kohė. Njė komb dhe njė shtet me traditė mbi 2000-vjeēare, qė kėrkon nėnqiellin e vet dhe hisen nė familjen evropiane, sepse tė kėtij kontinenti jemi. Dardania kishte hapėsirė gjeografike shumė mė tė madhe sesa qė ka Kosova e sotme, por njė pjesė e kėsaj gjeografie ėshtė zhvatur nga fqinjėt, sikurse qė njė pjesė e popullatės po ashtu ėshtė dėbuar nga njė pjesė e Dardanisė antike.

Rugova me njė biografi tė pasur politike, letrare e intelektuale, njė personalitet karizmatik qė rrezaton besim e entuziazėm ndėr shqiptarėt, ishte arsye e mjaftueshme dhe provokim i vazhdueshėm bashkėbisedimi pėr medie. Nė bisedat private apo nė ato publike ai ishte i lehtė nė komunikim me tė gjithė gazetarėt. Por njė pjesė e propozimeve tė presidentit u komentuan me zjarrmi e nė mėnyra nga mė tė ndryshmet. Me debate u prit propozimi i presidentit pėr Flamurin e Dardanisė, himnin dhe simbolet presidenciale, kėto elemente tė shtetėsisė tė cilat tashmė ishin tė gatshme. Pritej pranimi i pavarėsisė nga qendrat e vendosjes.
 
Megjithatė flamuri i himnit bėn jetė aktive gjatė gjithė fushatės zgjedhore nėpėr tė gjitha qendrat mė tė mėdha e tė vogla tė Kosovės, ku u shpalua Flamuri i Dardanisė dhe ku u intonua himni “Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė”. Flamuri e himni tashmė janė bėrė shenjė emblematike nė tė gjitha tubimet me vulėn presidenciale.

Me vetė faktin se me kėto simbole Rugova e udhėhoqi fushatėn zgjedhore mė 2001 dhe mė 2003, dėshmoi se shumica e shqiptarėve i tumir propozimet e tij. Respekti e entuziazmi me tė cilėn u pritėn promovimet e kėtyre elementeve tė rėndėsishme qė e bėjnė njė shtet, nė njė mėnyrė apo tjetėr ishin edhe njė lloj fushate ku krahas promovimit tė programit tė LDK-sė, pėrkatėsisht prezentimit tė presidentit Rugova, u bė fushatė pėr simbolet e shtetit. Partitė e tjera ende nuk kishin menduar pėr shtetin, ende luftonin ta vendosnin veten diku nė hierarkinė mė tė lartė tė pushtetit me UNMIK-un a pa UNMIK-un, mjafton tė kishin njė ēikė pushtet.

Ora-rojė e shqiptarėve

Derisa shtypi i majtė dhe estabilishmentit politik, po ashtu i majtė qė politikėn e kishin mėsuar nėpėr fshatra tė humbura apo dhoma me tym tė diasporės, shkumėzonin kundėr kėtyre propozimeve, shtypi i matur dhe ai i djathtė, natyrisht se e tumirėn kėtė gjė. Disa udhėhoqėn fushatėn kundėr kėtyre simboleve pa ofruar asgjė pėr kundėr argument, pos dėshpėrimit tė tyre pse kėtė gjė e kishte bėrė Rugova e jo dikush nga tė pėrkėdhelurit e tyre. Ēdo sukses tė Rugovės e tė Kosovės e pėrjetonin dėshtim tė tyre.

Nė Shqipėri propozimi i paraqitur nga presidenti Rugova nė pjesėn mė tė madhe u tumir. Ajo qė ishte e rėndėsishme u tumir nga tė gjitha personalitetet relevante politike e shtetėrore.

Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, kryeministri Sali Berisha, dhe mbreti Leka Zogu, e mbėshteten idenė e presidentin Rugova duke e vėnė nė pah se askush nuk tė pranon, me flamur, himn e simbole tė tjera tė njė shteti tjetėr. Pra e theksonin se Kosova duhet tė ketė simbolet e veta shtetėrore, nėse pretendon tė pranohet nė OKB dhe ta ketė flamurin nė Nju-Jork e organizmat e tjera ndėrkombėtare. Kėto i kishte parashikuar presidenti Rugova.

P.S. Vdekja e Rugovės mė rrėqeth jo vetėm pse humbėm njė personalitet tė madh, mė tė madhin qė e patėm nė Kosovė, por me rrėqeth kur mendoj pėr tė ardhmen e Kosovės, pėr negociatat, pėr statusin, pėr ata qė do tė bisedojnė nė emėr tė tij, apo nė vend tė tij. Me mban shpresa se hija e tij dhe oguri i mirė i presidentit Rugova edhe njė kohė tė gjatė do ta mbrojė Kosovėn dhe shqiptarėt e Kosovės. Ai do tė jetė ora e mirė e shqiptarėve dhe frymėzimi pėr sakrifica e maturi. Shpresoj se puna e tij e gjatė dhe e ngulmėt do tė kurorėzohet me sukses. Ėshtė fatkeqėsi qė ai nuk ėshtė mė pėr ta gėzuar, sikurse qė ėshtė fatkeqėsi qė nuk ishte ai pėr ta nėnshkruar “Deklaratėn e pavarėsisė”.

Fragmente nga libri “Pėr shtetin e Dardanisė” (3)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.