|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nju Jork (ShBA): Presidenti Rugova kishte njė ėndėrr…

 
 

 
25 janar 2006 /TN
 
- Shqiptaro-Amerikanet ngushėlluan dhe u lutėn pėr shpirtin e  presidentit Rugova
 
Nga Dalip Greca-Nju Jork
 
Shqiptaro-Amerikanėt nė Nju Jork, u mblodhėn nė Shtėpinė e Lidhjes Demokratke nė Bronx-NYdhe ngushėlluan e u lutėn pėr shpirtin e  Presidentit te Kosoves. Lajmi i hidhur i ka tronditur tė gjithė dhe ata njėri pas tjetrit hyjnė kokėulur, ndalen prane portretit tė Presidentit tė rrethuar me shiritin e zi dhe ngushėllojnė kryesinė e LDK-sė pėr Amerikėn, natyrisht qė ngushėllojnė dhe njeri-tjetrin.
 
Njė varg i gjatė i kryesisė dhe anėtarėsisė se Lidhjes Demokratike pėr Amerikėn, janė rreshtuar ne hyrje dhe presin ngushėllimet krye ulur nga dhimbja. Ne krye, kryetari i LDK-se per Ameriken Agim Rexha. Atij i duhet qė shpesh herė tė dalė e tė presė tė sapoardhurit qė vijnė pa pushim. Secilit ia kthen ngushėllimin me fjalė dhimbjeje:
 
- Pikėllimi, tronditja e dhembja pėr humbjen e tij na goditėn thellė, sepse me humbjen e Presidentit tė Pavarėsisė, tė personalitetit tė pėrmasave tė mėdha.
 
Kosova humbi njeriun dhe udhėheqėsin, i cili, me frymėn e mendimit e tė veprimit tė tij integrues, me kėmbėnguljen e qėndresėn e pashembullt, me guximin e vizionin e atdhetarit tė pashoq, nuk u ndal asnjėherė nė pėrpjekjet e tij pėr realizimin e pavarėsisė, tė demokracisė e tė sovranitetit tė Kosovės.
 
Vepra e tij ėshtė e pėrmasave tė mėdha. Atė do ta vlerėsojė koha.
 
Mendoj se mbetet presidenti i parė historik i Kosovės . Ai u nda nga jeta,  por ne kemi ėndrrėn e tij, kemi pavarėsinė qė presim ta konfirmojmė. Pėr kėtė duhet tė punojmė tė gjithė, ndryshe shkelim amanetin e presidentit, tha pėr Illyria-n, kryetari Rexha..
 
Kryetari i Vatrės, inxh Agim Karagjozi, ka ardhur tė ngushėlloi. Ai ėshtė takuar shumė herė me presidentin Rugova dhe e ēmon lart figurėn e  tij tė pazėvendėsueshme.
 
- Kosova humbi njeriun e saj mė tė madh. Humbi liderin historik, arkitektin e pavarėsisė, thotė ndėrsa ngushėllon tė pranishmit dhe mė pas shton:- Zoti u dhėntė mend shqiptarėve, na dhėntė mend tė gjithėve qė ta ēojmė nė vend amanetin e tij, Pavarėsinė.
 
…Ndėrkohė qė telfoni i kryetarit Agim Rexha nuk pushon sė tingėlluari:
 
-Ngushėllime, flasim nga Chikago, flasim nga Michigani, marrim nga Florida...Po telefonojmė nga Arizona…Ishte humbje e madhe!- flas nga Kanadaja…Flas nga Gjermania, nga Zvicra…
 
- Kur do tė niseni pėr nė Kosovė, a mund tė bashkohemi me delegacionin tuaj qė tė udhėtojmė sė bashku pėr nė Prishtinė?
 
Sakaq atij i duhet qė tė afrohet dhe tė presė ngushėllimet. Ėshtė njė ditė e pikėlluar, ditė morti. Poetit Mėhill Velaj, qė ka udhėtuar nga Stamford, i lexohet pikėllimi nė sy:-Ngushėllime kryetar! Ėshtė ditė morti pėr tė gjithė shqiptarėt.
 
Rrallė  i kanė ardhė burra si Rugova nė kėta 200 vjetėt e fundit Kombit shqiptar… Ndėrsa Ish kryetari i LDK-sė pėr trishtetshin, Marjan Cubi, qė e ka udhėhequr nė ditė tė vėshtira LDK-nė dhe qė  ka  bashkėpunuar pėr njė kohė tė gjatė me presidentin Rugova, qė i qėndroi kauzės sė presidentit edhe nė ditėt mė dramatike,e pėrjeton humbjen e  madhe qė ka pėsuar kombi shqiptar, e nė mėnyrė tė veēantė Kosova:-Dhimbja nuk i len fjalėt qė tė shprehin atė ē’ka ndjen zemra dhe shpirti qė vuan….
 
Lekė Gojcaj, ka qenė ndėr tė parėt qė ka ardhur kėtu sapo ka marrė lajmin e  hidhur. Ai e  ka pas mik presidentin Rugova dhe siē e ka ndjerė veten tė lumtur e krenar kur e takonte kėtu nė Amerikė apo edhe atje nė Kosovė, ku pat shkuar shpesh me ftesė tė presidentit, po ashtu sot ndjen dhimbjen e thellė.
 
- Ai nuk ishte njeri i zakonshėm. Njerėz tė tillė Zoti ia dėrgon rrallė njė kombi, siē na pat dėrguar Gjergj Kastriotin, siē na pat dėrguar Nėnėn Terezė! Pah, kjo ėshtė dhimbje qė nuk na e mban zemra, thotė Leka dhe shton:Dashtė Zoti, qė punėt e  mėdha tė kombit tonė tė ecin sipas ėndrrės sė dr. Ibrahim Rugovės! Qė mė 1989 , kur e takova pėr tė parėn herė, nė seminarin kushtuar Pjetėr Bogdanit, pėr tė cilin ai kishte mbrojtur dhe doktoraturėn, unė e ndjeva se ai ishte njeri i madh dhe do t’i printe me urtėsi Kosovės-thotė Leka.
 
- Hajdar Bajraktari, tek shpreh ngushėllimet pėr presidentin, thotė se vdekja e tij ishte njė humbje tepėr e madhe nė kėto ēaste. Kosova humbi arkitektin e  pavarėsisė, njeriun qė ktheu drejt Kosovės fytyrėn dhe kujdesin e botės perėndimore, pėrkujdesjen e Amerikės. E kemi takuar shpesh herė nė Kosovė dhe kėtu nė Amerikė, ai i ka mbushė mendjen amerikanėve se ėshtė njeriu i pėrshtatshėm pėr ta ēuar Kosovėn pėrpara. Sa herė e kemi takuar me kongresistin Engel, ai ndjehej  i ēliruar nga biseda pasi i pėrcillte mesazhet e Kosovės me njė kthjelltėsi tė plotė.
 
- Musli Mulosmani, nė ngushėllimin e tij, shpreh respektin e madh pėr presidentin Rugova, tė cilin e konsideron si njė figurė tė lartė kombėtare, qė diti ta ēonte Kosovėn drejt ėndrrės sė Pavarėsisė. Kam pasur rast qė mė ka pritur nė zyrėn e  vet nė Prishtinė, ndėrsa disa herė e kemi takuar edhe kėtu, ai mbetet njė udhėheqės i rrallė i kombit tonė tė vuajtur.Dua t’i dėrgoj ngushėllimet e pėrzemėrta familjes sė Dr. Rugovės, thotė ai pėr Illyria-n.
 
Deputetja e Kosovės, Sanije tek ngushėllon thotė se tė gjithė duhet tė jemi bashkė pėr tė realizuar atė qė ndėrtoi dr.Rugova, presidenti i parė i Kosvės. Ėndėrra e presidentit duhet realizuar me ēdo kusht…Shqipe Biba, ndėr ativistet e palodhura tė LDK-sė, e shpreh dhimbjen e  shpirtit me fjalė qė i dalin tė lagura nga lotėt. Martin Shkreli, ngushėlloi nė emėr tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan:Presidenti Rugova ishte udhėheqės i rrallė, politikan i matur dhe arkitekt i pavarėsisė sė Kosovės. Ai ishte njeri i bashkėpunimit.
 
Ish ambasadori i qeverisė Demokratike tė Shqipėrisė nė Kombet e  Bashkuara, shkrimtari Pėllumb Kulla, ka ardhur si shumė tė tjerė qė tė paraqesė ngushėllimet e  veta kryetarit Rexha dhe kryesisė sė LDK-sė pėr Amerikėn.Kulla tha pėr Illyria-n: Lajmi i humbjes sė Presidentit tė Kosovės, mė hidhėron pamasė. Kjo ndodhi nė njė moment kyē, kur ēėshtja e Kosovės po kalon nė momentet vendimtare tė njė pėrpjekje mbishekullore, nė tė cilėn angazhimi i Ibrahim Rugovės u bė histori me fitore.
 
Unė kam arsye qė personalisht ta ndjej thellė dhimbjen, pasi kanė qenė me dhjetėra takimet e mia me tė, qė nė Gjermani e mė pas nė Nju Jork, ku e ndjeva dhe e ndoqa mė nga afėr, hap pas hapi, kontributin e tij nė ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes kosovare dhe futjen e saj nė agjendėn e OKB.
 
Mbaj mend kur si kryetar i Misionit Shqiptar nė vitin ’94 i dorėzova Kėshillit tė Sigurimit njė notė proteste pėr mbylljen e dhunshme nga autoritetet serbe tė Institutit Albanologjik dhe tė Akademisė sė Shkencave nė Prishtinė si edhe  pėr vrasjen e dy shqiptarėve.
 
Disa ditė pas protestės sonė nė Nju Jork, Presidenti Rugova nė njė konferencė shtypi nė Prishtinė, tha: "Kėto ditė ne protestuam pranė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr mbylljen e Institutit Albanologjik dhe Akademisė, si edhe pėr vrasjen e dy shqiptarėve…" Kur lexova deklaratėn e Presidentit Rugova m'u lagėn sytė nga lotėt. Ai thoshte "ne protestuam" dhe jo "Misioni Shqiptar protestoi". E pra, ne nuk kishim biseduar me doktor Rugovėn e megjithatė ai e ndjente se ne ishim Misioni i tij dhe ai ishte presidenti ynė.
 
Fusha politike qė le pas Rugova nė hapėsirėn shqiptare e sidomos nė Prishtinė, ėshtė mjaft e trazuar, por unė uroj dhe lus Zotin qė kjo dhimbje qė ka prekur te gjithė kombin tonė, tė bėhet faktor kthjellimi dhe uniteti.
 
Ish kryeredaktori i parė i gazetės Liria, gazeta e ish tė pėrndjekurve politikė tė Shqipėrisė, poeti Uran Kostreci e shpreh dhimbjen pėrmes vlerėsimit tė figurės sė presidentit Rugova: Ikja e presidentit nė kėto momente kaq vendimtare pėr fatin e Kosovės, ikja tani e kėtij burri tė shquar, ma thotė zemra se ėshtė njė humbje e madhe pėr shqiptarėt, kudo qė janė. Ky atdhetar i devotshėm dhe i menēur diti se ēfarė duhej tė kėrkonte e si ta kėrkonte, atė qė tė gjithė e duam-Pavarėsinė.
 
Ekuilibri i tij bėri qė tė ishte ky njeriu mė i besueshėm jo vetėm pėr shqiptarėt e Kosovės, por edhe pėr Departamentin Amerikan tė Shtetit. Pėr mendimin tim Dr. Ibrahim Rugova ėshtė arkitekti i pavarėsisė sė Kosovės, pavarėsi qė dashtė Zoti ta shohim sė shpejti tė konfirmuar.
 
Figura e dr. Rugovės do tė mbetet pėr Kosovėn si figura e Xhuzepe Mazzinit pėr italianėt. Dashtė Zoti qė vdekja e atij burri tė shquar t’i bėjė tė gjitha palėt e politikės nė Kosovė mė tė matura e me tė ekuilibruara me qėllimi qė tė arrihet pėr Kosovėn ajo pavarėsi pėr tė cilėn ai u pėrpoq aq shumė. Do tė uroja qė edhe shteti amerikan, tė cilin presidenti Rugova, aq shumė  e besonte dhe e respektonte, ta konfirmonte sa mė shpejt pavarėsinė e Kosovės!
 
….Tė gjithė shqiptarėt nuk pushuan sė ardhuri pėr tė ngushėlluar, ata s’ishin vetėm nga Kosova, por edhe nga Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva....Niko Kirka, Feti Rexhepi, Muhamet Omari, Zija Lepenica, Spiro Gjikondi, Skėnder Shkreli, dhe njė varg i pambarimtė shqiptarė tė Shqipėrisė kanė ardhur bashkė qė tė ngushėllojnė kryesinė e LDK-sė.
 
Edhe pasdite vonė tė sė shtunės apo dhe tė dielėn gjatė tė gjithė ditės, nuk kanė pushuar ardhjet. Zyrat e LDK-sė ishin tepėr tė vogla pėr tė zėnė nė hapėsirėn e tyre mijėra shqiptarė tė ngarkuar nga dhimbja.
 
Ndėrsa libri, ku lėnė shėnimet, duket sikur rėnkon nga dhimbja e atyre qė arrijnė tė zotėrojnė veten pėr tė shkruar pak rreshta ....


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.