|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Delegacionet nga Gjermania, Zvicra dhe Austria kryesohen nga ministrat e jashtėm

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Qytetarėt e Kosovės, nė numėr tė madh, vazhdojnė tė presin nė radhė tė gjata, nėpėr mot shumė tė ftohtė, pėr tė bėrė homazhe pranė trupit tė pajetė tė Presidentit Rugova nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.

Delegacione tė shumta vendore dhe ndėrkombėtare po bėjnė homazhe nė nderim tė jetės dhe figurės sė Presidentit Rugova.

Delegacione tė shumta nga bota kanė paralajmėruar pjesėmarrjen nė funeralin e Presidentit Rugova. Disa prej tyre tashmė kanė arritur, duke pėrfshirė edhe delegacionin e lartė nga Shqipėria, kryesuar nga Presidenti Mojsiu.

Delegacioni presidencial amerikan do tė kryesohet nga z. Alphonso Jackson, Sekretar pėr Banim dhe Zhvillim Urban. Nė delegacionin qė ka caktuar Presidenti amerikan George W. Bush janė edhe: z. Philip Goldberg, shef i Misionit Amerikan nė Kosovė, dhe z. Frank Wisner, Pėrfaqėsues Special i Sekretares Amerikane tė Shtetit nė Bisedat pėr Statusin e Kosovės.

Nga NATO ja konfirmohet ardhja e admiralit Harry Ulrich, komandant i Aleancės pėr Krahun Jugor tė Aleancės, Ndihmėssekretari i Pėrgjithshėm pėr Ēėshtje Politikė, Martin Erdmann, etj.

Paralajmėrohet ardhja e presidentėve tė Sllovenisė, Kroacisė, Maqedonisė, pėrkatėsisht Janez Dėrnovshek, Stipe Mesiq, Branko Cėrvenkovski.

Nga strukturat evropiane ėshtė konfirmuar ardhja e Javier Solanės dhe Olli Rehn it.

Delegacionet nga Gjermania, Zvicra dhe Austria do tė kryesohen nga ministrat e jashtėm, pėrkatėsisht Frank Walter Steinmeir, Michele Calmy Rey, Ursula Plasnik.

Britania, Franca, Turqia, Hungaria, Rumania, dhe njė numėr vendesh tė tjera poashtu pėrfaqėsohen nė nivel ministrash.
I dėrguari i OKB sė pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisaari, dhe ekipi i tij kanė paralajmėruar mė herėt pjesėmarrjen nė ceremonitė mortore pėr Presidentin Rugova.

Pjesėmarrjen e ka paralajmėruar edhe njė delegacion nga Vatikani, kryesuar nga Kryeipeshkvi Pier Luigi Celata, nga Kėshilli Pontifikal pėr Dialog Ndėrfetar.

Ka edhe delegacione tė tjera qė kanė konfirmuar dhe pritet tė konfirmojnė pjesėmarrjen nė ceremonitė e varrimit tė Presidentit.

Grupi pėr Pritjen e Delegacioneve Ndėrkombėtare, i caktuar n! ga Kėshilli pėr Varrim, po u bėn pritje tė organizuar nė Aeroportin e Prishtinės delegacioneve qė vijnė nga bota.

Nga Aeroporti i Prishtinės njoftohet se aeroporti ka kapacitete qė tė pėrballojė tė gjithė fluturimet e paralajmėruara tė delegacioneve pjesėmarrėse nga bota.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.