|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Njė qiri pėr njė Njeri

 
 

 
25 janar 2006 /TN
 
Ne studentėt e UP-sė, duke besuar e punuar pėr studime dhe arsimim bashkėkohor qė do tė pėrparojė vendin dhe mirėqenien tonė, me besimin nė vizionin qė e mbolli dhe e kultivoi PRESIDENTI ynė, duhet tė vazhdojmė rrugėn dhe misionin filozfik e hyjnor tė dr. Rugovės, pėr tė treguar se jemi pjesė e kulturės euro-perėndimore dhe dijmė tė ēmojmė vlerat civilzuese botėrore
 
Shkruan: Armend RUGOVA*
 
Lajmi ishte i rėndė mė 21 janar: Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, prijėsi i Kosovės nė vitet e mėdha tė procesit pėr pavarėsi tė vendit tonė, ndėrroi jetė sot (e shtunė) nė orėn 11:38.
 
Presidenti Rugova ndėrroi jetė nė shtėpinė e vet nė Prishtinė, duke pasur pėrreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihmės nga vendi, si dhe mjekė amerikanė... dhe askush, asnjė njeri qė ėshtė shqiptar nuk deshti ta besojė.
 
Thjesht: Njerėzit emblemė nuk vdesin, Presidenti Rugova ndėrroi jetė, pėr tė mos i mjaftuar vdekja qė tė reflektojė krejt madhėshtinė, humanizimin dhe vizionin e lirisė e tė pavarėsisė pėr vendin e vet-Kosovėn!
  
Studentėt tė shpallin dr. Rugovėn “Honoris Causa” tė UP
 
Kalimi nė amshueshmėri i Presidentit, studentėt i gjeti duke u pėrgatitur pėr zgjedhje tė lira, tė parat demokratike dhe nėn mbikqyrje ndėrkombėtare. Pėr herė tė parė Kosova do tė dijė sa studentė ka Universiteti i vetėm publik. Pėr herė tė parė studentėt nuk do tė improvizonin zgjedhjen e pėrfaqėsuesve qė vėrtetė do ti pėrfaqėsojnė interesat e tyre, pa imponime sikur nė sistemin monist dhe pa improvizime siē ndodhėn edhe nė liri...
 
Por Janarėt e ftohtė pėrsėritshėm erdhėn... ky janar i 2006-tės do tė ngrijė hovin tonė dhe shpirtin e shqiptarėve anėembanė. I pėrkujtuam data tė rėndėsishme si 600 vjetori i vdekjes sė Skėnderbeut, 16 vjetori i vrasjes sė vėllezėrve Gėrvalla e Kadri Zeka dhe kumti i zi, edhe njė herė, nė Janar, erdhi e u bė loti dhe vaji ynė.
 
Tashmė i gjithė populli i Kosovės, edhe studentėt, po i bėjnė homazhet dhe po pėrkujtojnė e nderojnė kolosin RUGOVA. Edhe ata qė pėr tė gjallė nuk e panė vizionin e Tij, e shanė dhe e vranė por kurr nuk ua ktheu!
 
Lajmin pėr ikjen e dr. Rugovės e shėnoi e gjithė bota. Sepse ishte lider dhe burrshtetas jo vetėm i Kosovės dhe shqiptarėve. I numėrojnė edhe sot gjithė ato ēmime ndėrkombėtare pėr paqė, shpalljen doktor nderi nė Universitete e qytete evorpiane... Dhe ne, sė paku ne studentėve, na ngjeshet misht nga njė turp qė bėnė profesorėt tanė, ish kolegėt e Presidentit, bashkėpunėtorėt dhe qytetarėt...Pėr tė gjallė nuk bėmė atė qė bėri Universiteti i Tiranės, i Parisit 8...Nuk e bėmė pavarėsisht qė ai studioi e doktoroi nė kėtė Universitet, pavarėsisht veprimtarisė sė Tij letrare politike, kombėtare dhe veprave shkencore qė ai na i la si njė porosi, njė amanet, njė vizion!
 
Po z. President! Pėr ne, studentėt e Universitetit tė Prishtinės, ke qenė dhe je “HONORIS CAUSA”. Mė shumė se kaq, MISIONARI i paqes, lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės...  I dėrguari i Zotit qė punoi e veproi pėr t’na e bėrė jetėn mė tė mirė, me hapėsira tė reja studimi e vlerash qė i njeh bota.
 
 
Nė vend tė njė fjale
 
Presidenti i Kosovės, njeriu, intelektuali, atdhetari, kritiku letrar, politikani qė i dha emėr Kosovės, shqiptarėve, dr. Ibrahim Rugova besoi nė lirinė dhe pavarėsinė.
 
Ne studentėt dhe populli i Kosovės i besoi Presidentit dhe ėndėrrės pėr mėvetėsi qė AI e kishte projektuar ndryshe.
 
Me frymėn e TIJ prej NJĖ njeriu dhe vizionin prej politikani, Presidenti ynė historik ėshtė I PARI  qė instaloi filozofinė e tij poltike e kombėtare pėr realizimin e ėndėrrės shekullore pėr liri e pavarėsi.
 
Ne studentėt e UP-sė, duke besuar e punuar pėr studime dhe arsimim bashkėkohor qė do tė pėrparojė vendin dhe mirėqenien tonė, me besimin nė vizionin qė e mbolli dhe e kultivoi PRESIDENTI ynė, duhet tė vazhdojmė rrugėn dhe misionin filozfik e hyjnor tė dr. Rugovės, pėr tė treguar se jemi pjesė e kulturės euro-perėndimore dhe dijmė tė ēmojmė vlerat civilzuese botėrore.
 
Para sė gjithash pėr tė vėrtetuar para vetes dhe para botės se ēmojmė MISIONARIN e paqes, tė lirisė e tė pavarėsisė, Presidentin e parė tė Kosovės demokratike, njeriun e papėrsėritshėm, burrshtetasin e Dardanisė.
 
Prandaj, bashkė me kėtė numėr tė edicionit special tė gazetės “Bota e re”, le tė ndezim nga njė qiri, nė nderim tė kujtimit pėr vetėm NJĖ njeri: Presidentin RUGOVA.
 
Ky edicion, i mbėshtetur nga studentėt, nga miqtė e donatorėt e studentėve dhe tė Universitetit e tė dijes, vjen nė duart Tuaja edhe si kujtim pėr redaktorin e parė tė asaj bote tė re qė dr. Rugova e kishte parė qė kur ishte student!
 
Tė bashkohemi me lutjen pėr PRESIDENTIN!
 
Mirė u pafshim nė dimensionet tjera z. President!

*Armend Rugova ėshtė nėnkryetar i UP tė SUP

  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.