|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nga tubimi komemorativ pėr Presidentin Rugova organizuar nga mėrgimtarėt shqiptarė nė Leko tė Italisė

 
 

 
25 janar 2006 /TN
- Virtytet e larta shpirtėrore dhe largpamėsia e Dr Ibrahim Rugovės mėsim dhe shėmbėlltyrė pėr prijėsit e popujve dhe mbarė botėn civilizuese
 
Kėshtu u vlerėsua nga udhėheqėsit e institucioneve vendore tė pushtetit, tė cilėt pėrmes mėrgimtarėve shqiptarė tė pranishėm nė kėtė mbrėmje komemorative kushtuar Presidentit Rugova, ua kanė pėrcjellė ngushėllimet e tyre familjarėve tė Presidentit tė ndjerė, institucioneve shtetėrore e mbarė popullit tė Kosovės dhe mbarė kombit shqiptar. Edhe nė sjelljet civilizuese tė mbi njėmijė kosovarėve nė Leko e rrethinė vėrehet qartė vullneti i mirė liridashės dhe miqėsor e tolerues, sigurisht sipas mėsimeve tė prijėsit shembullor Ibrahim Rugova – thanė krerėt e institucioneve shtetėrore vendore. Interesim i madh i masmediave tė kėtushme qė kanė pėrcjellur mbrėmjen komemorative.
 
Engjėll KOLIQI
 
Leko, 25 janar 2006 – Kėshilli kordinues i shoqatave shqiptare nė Leko e rrethinė, sipas vendimit tė marrė tė dielėn e kaluar, tė martėn kanė organizuar nė Leko njė mbrėmje komemorative kushtuar Presidentit tė Kosovės – Dr Ibrahim Rugova.
 
Mbrėmja komemorative ka filluar nė ora 19, nė kishėn famullitare tė Shėn Andreut, nė lagjen e Lekos – Maxhaniko, ku ėshtė celebruar Meshe Shenjte pėr shpirtin e Ibrahim Rugovės, nė gjuhėn shqipe, udhėhequr nga prifti i ardhur enkas pėr kėtė nga Kosova – Dom Fatmir Koliqi. Nė kėtė meshė ka bashkėcelebruar edhe prifti vendės – Dom Alessandro Chiesa, mik i madh i shqiptarėve e qytetar nderi i Stubllės, i shpallur mė 11 gusht 2005, nė shenjė falėnderimi pėr ndihmat e mėdha kundrejt mėrgimtarėve shqiptarė kėtu, tė cilėt nė lokalet fetare, rekreative e sportive tė famullisė sė tij zhvillojnė tė gjitha veprimtaritė, si nė shtėpinė e tyre.
 
Mbrėmja komemorative qė pas meshe ka vazhduar nė teatrin e famullisė, me theksime dhe dėshmi pėr jetėn dhe veprėn madhore tė Presidentit Rugova, nė shėrbim tė realizimit tė aspiratave tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi dhe pėrgjithėsisht tė aspiratave kombėtare mbarėshqiptare, gjithnjė me rregullat dhe vlerat mė tė larta tė civilizimit, demokracisė, tolerancės dhe tė dashurisė sė mirėfilltė njerėzore.
 
Kanė qenė tė pranishėm krerėt e institucioneve shtetėrore vendore - tė Kėshillit tė Rrethit (Consiglio Provinciale), tė Prefekturės, tė Kuesturės, tė Komunės sė Lekos, pėrfaqėsues tė sindikatave, pėrfaqėsues tė partive nė pushtet dhe tė atyre opozitare, pėrfaqėsues tė bashkėsive etnike tė emigrantėve, si dhe njė numėr i madh gazetarėsh tė qendrave lokale radiotelevizive dhe tė gazetave "Il Giornale di Lecco", " La Provincia di Lecco", "Il Resegone" etj.
 
Vlenė tė pėrmendet pjesėmarrja e Presidentit tė Kėshillit tė Rrethit – Virgino Brivio, zėvendėspresidenti dhe ministėr provincial i punės – Alfredo Marelli, Prefekti i sapozgjedhur i Lekos Carlo Fanara etj. Fjalėn kryesore, me evokime nga jeta dhe vepra madhore e Presidentit Rugova e ka mbajtur kryetari i Shoqatės "Nėna Tereze" – Pashk Ballabani, i cili ka thėnė se pėrkushtimi kėmbėngulės dhe i menēur i Presidentit Rugova pėr vulosjen e aktit tė pavarėsisė dhe sovranitetit tė Shtetit tė Kosovės, do tė kurorėzohet sė shpejti, por ai na ka lėnė njė zbrazėsi tė madhe, kėshtuqė nė Ditėn e Madhe tė vulosjes sė Pavarėsisė, ne do kėndojmė e vallėzojmė me lotė nė sy, sepse Ai do tė na mungojė.
 
Megjithatė – ka shtuar Pashku – kudo qė shkojmė jemi krenarė, sepse kudo trajtohemi e respektohemi me admirim, nė saje tė shėmbėlltyrės sė lartė civilizuese dhe intelektuale tė Presidentit Rugova, tashmė i pranishėm edhe nė zemrat e tė gjithė paqedashėsve, anekėnd botės.
 
Edhe autoritetet vendore tė pranishėm nė kėtė mbrėmje komemorative kanė vlerėsuar lartė veprimtarinė e menēur dhe me njė kulturė tė lartė politike tė Presidentit Rugova, duke e quajtur misionar tė madh tė paqes dhe tė demokracisė dhe predikues e kultivues tė dashurisė sė mirėfilltė njerėzore. "Virtytet e larta shpirtėrore dhe largpamėsia e Dr Ibrahim Rugovės ka qenė dhe do tė mbetet deri nė amshim mėsim dhe shėmbėlltyrė pėr prijėsit e popujve dhe mbarė botėn civilizuese.
 
Ai me menēuri dhe me kulturė dashurie ka bllokuar edhe kryekriminelin e Ballkanit Millosheviqin dhe ka vėnė nė mat-pozicion bashkėsinė ndėrkombėtare, duke mos i lejuar mė tė luajnė e tė tregtojnė me fatin e kombit tė Tij", ka thėnė ndėr tė tjera Z. Marelli, duke folur nė emėr tė institucioneve vendore tė Lekos. Brizida Balla – mėrgimtare nga Durrėsi ka thėnė se dhembja pėr humbjen e figurės sė madhe kombėtare e ndjen barabar ēdo shqiptar, pa marrė parasysh a ėshtė shqiptar nga Kosova, nga Shqipėria, apo nga viset e tjera, sepse ne jemi njė dhe kurrė nuk i kemi pėrfillur ndarjet e dhunshme nga arbitrazhi ndėrkombėtar.
 
"Dr Ibrahim Rugova ėshtė konsideruar nga mbarė shqiptarėt si lider mbarėkombėtar, sepse me shembullin e tij ne jemi mėsuar tė kultivojmė atdhedashurinė dhe dashurinė e mirėfilltė njerėzore e tė angazhohemi gjithnjė e mė shumė e mė konkretisht, koform rrethanave dhe dinamizmit shumė tė shpejtuar tė proceseve, nė pėrmbushjen e aspiratave tona kombėtare – tė ligjshme dhe tė natyrshme.
 
Ai ka zėnė vendin e merituar nė tė njėjtėn faqe tė historisė sonė kombėtare, bashkė me Gjergj Kastriotin – Skėnderbe dhe me Tė lumturuarėn Gonxhe Bojaxhiun – Nėnė Terezėn", ka pėrfunduar Zonja Balla. Njėri nga pėrfaqėsuesit e sindikatave, duke u pėrkulur para portretit tė Presidentit Rugova, ndėr tė tjera ka thėnė se edhe janė shumė tė kėnaqur me sjelljet dhe kulturėn e lartė tė mėrgimtarėve kosovarė nė Leko, tė cilėt i sheh si ambasadorė tė vėrtetė tė dėrguar nga i Madhi Ibrahim Rugova.
 
Ėshtė hapur edhe Libri i Zisė dhe tė gjithė tė pranishmit janė regjistruar e shumė prej tyre edhe kanė shkruar njė kujtim pėr Presidentin Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.