|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Moisiu e Berisha: Endrra e Presidentit Rugova pėr Kosovėn e pavarur do tė bėhet realitet

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Me tė mbėrritur nė aeroportin e Prishtinės, Presidenti Alfred Moisiu deklaroi se "humbja e Presidentit Rugova ėshtė njė humbje shumė e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt, jo vetėm pėr shqiptarėt e Kosovės".

"Presidenti Rugova ka qenė njeriu qė diti ta ndėrkombėtarizojė procesin e Kosovės, i cili u doli zot aspiratave tė popullit tė tij", tha Moisiu dhe u shpreh i sigurit se ėndrra e Presidentit Rugova pėr ta bėrė Kosovėn tė pavarur do tė bėhet realitet.

Ndėrkaq Kryeministri Berisha theksoi se "Presidenti Ibrahim Rugova ishte misionar i madh i paqes, lirisė, dhe pavarėsisė".

Zoti Berisha e cilėsoi Presidentin Rugova si "legjendėn e qėndresės qytetare paqėsore".

"Presidenti Rugova ėshtė njė mik qė do ta kujtoj pėr jetė", theksoi Berisha.

Pyetjes sesi i parashikonte zhvillimet nė Kosovė pas ndarjes nga jeta tė Presidentit, Berisha tha se zhvillimet do tė jenė pozitive, duke shprehur bindjen se "idealet pėr tė cilat Ibrahim Rugova i kushtoi jetėn dhe energjitė e tij do tė shndėrrohen nė realitet".

"Jam i bindur se udhėheqja politike e Kosovės ka tė gjithė menēurinė, pėrkushtimin, vendosmėrinė, pėr t'i konkretizuar ato sė bashku me tė gjithė qytetarėt e Kosovės, nė frymėn e kultivuar nga Presidenti Rugova, tė njė Kosove demokratike, tė njė Kosove faktor paqeje dhe stabiliteti, tė njė vendi tė lirė tė pavarur, ku tė gjithė qytetarėt pavarėsisht nga origjina etnike, tė jetojnė tė lirė si qytetarė tė barabartė para ligjit", nėnvizoi Kryeministri Berisha.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.