|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mesazhe ngushėllimi nga Bashkimi i Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe nė Itali dhe tė tjera

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Nė mesazhin e ngushėllimit qė ka arritur nga Bashkimi i Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe nė Itali thuhet:

"Kombi ynė humbi njė figurė tė madhe, ēfarė tė rrallė i ka bota, njė intelektual tė rangut tė lartė botėror, njė politikan vizionar largpamės, njė luftėtar tė palodhshėm nė realizimin e aspiratave tona kombėtare – Presidentin e Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim Rugova.

“Me veprėn e Tij, Rugova hyri nė historinė tonė kombėtare, duke zėnė vendin e merituar... menjėherė mbas Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut dhe Gonxhe Bojaxhiut – Nėnės Tereze", thuhet nė ngushėllimet e kėsaj shoqate tė nėnshkruar nga Engjėll Koliqi.


Lidhja Shqiptare nė botė – Dega nė Itali: "Pranoni ngushėllimet tona pėr humbjen e Kolosit tė Madh tė Kombit – Ibrahim Rugova, ngushėllime qė ju vijnė prej zemrave tona tė djegura nga dhembja.
 
Tė jemi bashkė krenarė qė e patėm dhe ta nderojmė amanetin e tij pėr Kosovėn e Pavarur, pėr lirinė, paqen dhe demokracinė e mirėfilltė tė Kombit Shqiptar, tash e deri nė amshim.
 
Me lot nė sy e pėrnjėherėsh edhe me krenari, gjithmonė!", thuhet nė telegramin e kėsaj Lidhjeje.

Shoqata Shqiptare «KOSOVA»: "Lajmi pėr ndarjen e parakohshme fizike nga ne tė Presidentit Rugova, ka bombarduar keq zemrat tona mėrgimtare. Ju lutem pranoni ngushėllimet tona me porosinė pėr unitet kombėtar nė realizimin e aspiratave tona, ashtu siē na mėsonte gjithmonė Presidenti Rugova".

Shoqata Shqiptare «Shote Galica»: "Na ka tronditur tė gjithėve lajmi pėr ndėrrimin jetė tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Mirėpo, nė kėto ēaste dhembjeje, nė shpirtin tonė vjen edhe krenaria, kur dėgjon vlerėsimet nga mbarė bota se Rugova ishte njė personalitet i madh nė shėrbim tė paqes dhe tė dashurisė njerėzore dhe intelektual i mirėfilltė, qė do tė zėjė vendin e merituar nė historinė e mbarė njerėzimit!"

Bashkėsia Shqiptare nė Leko dhe rrethinė: "Ndėrroi jetė Babai i Pavarėsisė sė Kosovės, por nuk janė shuar aspiratat tona, qė do t'i realizojmė me frymėn e Shpirtit tė Shenjtė tė Ibrahim Rugovės! Ne shqiptarėt, qė nė Leko dhe rrethinė jemi rreth 3500, jemi tronditur thellė nė shpirt me humbjen e figurės sė madhe kombėtare – Ibrahim Rugova.
 
Ditėn e Madhe tė njohjes sė pavarėsisė do e kremtojmė me lot nė sy, por edhe me krenari, sepse shpirti i Rugovės do tė frymojė deri nė amshim nė zemrat e tė gjithė shqiptarėve!".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.