|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Na ngushėllon vepra, vizioni dhe puna e Presidentit Rugova pėr shtetin e pavarur

 
 

 

Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK
 
 
Shoqata e Studentėve Shqiptarė nė Universitetin e Lozanės
: "Dhembja pėr Presidentin Rugova i ka prekur thellė tė gjithė studentėt nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia dhe Kosova Lindore. 

Nderimin dhe keqardhjen tonė pėr Presidentin Rugova do ta shndėrrojmė nė punė dhe shėrbim tė idealit kombėtar pė tė cilin Presidenti Rugova gjeti forcė madhėshtore edhe nė ditėt mė tė vėshtira. Dhembja i tejkaloi kufijtė pėr tė bėrė tė pėrjetshėm kujtimin pėr Presidentin Rugova".

Klubi letrar "Faik Konica" – Cyrih: Fuqia e mendimit dhe veprimit kulturor, politik e filozofik tė cilėn e zhvilloi pėr mė tepėr se dy dekada Presidenti Rugova, solli kohėn tė cilės ne shqiptarėt tashmė defakto po i themi e lirė, e qė pėr fat tė keq dejurizimin e saj nuk e priti Presidenti i parė moral e Institucional i Shtetit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.
 
Kjo ėshtė koha mė e keqe e ikjes sė tij, e ikjes pėr pak, sepse ai ėshtė larguar vetėm pėr njė ēast, veē pak ėshtė larguar nga ne, nga Kosova e tij e dashur, sė cilės ia kushtoi tėrė jetėn dhe veprėn.
 
Por le tė na ngushėllojė vepra, vizioni dhe puna e Presidentit Rugova pėr shtetin e pavarur tė Kosovės, arkitekt i sė cilės ėshtė dhe do tė mbetet pėrgjithmonė".

Komuniteti Shqiptar i besimit islam nė Detroit tė SHBA-sė: "Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova ishte shumė i dhembshėm. Kjo dhembje bėhet edhe mė e madhe kur kihet parasysh se nė ēfarė momenti ndodhet Kosova, pra nė prag tė negociatave pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės pėr tė cilėn i ndjeri Dr. Rugova punoi tėrė jetėn e tij.
 
Andaj diaspora shqiptare bashkė me tė gjithė popullin shqiptar ndan dhembjen pėr humbjen e njeriut tė madh, i cili me urtėsi, menēuri dhe me vizionin e tij e udhėhoqi mbarė popullin e Kosovės, arriti tė nderkombtarizojė ēėshtjen e Kosovės dhe ēlirimin e saj nga kthetrat e egėrsirės serbe".

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan nga Madisoni:- Me dhembje tė madhe dhe pikėllim morėm lajmin pėr humbjen e prijėsit, strategut dhe humanistit tonė tė dashur, Presidentit Ibrahim Rugova. Ne shqiptarėt nė diasporė pėrherė ishim e do tė jemi krenarė qė e patėm njė lider tė tillė, i cili me menēuri dhe urtėsi na udhėhoqi nė periudhėn mė tė rėndė tė historisė sonė.
 
Personaliteti i Tij dhe respekti ndaj Tij nė gjithė botėn edhe neve nė diasporė na mundėsojė qė tė kyēemi nė rrjedhat demokratike tė vendeve, ku jetojmė dhe veprojmė. Vizioni i Tij pėr njė Kosovė tė lirė, demokratike e tė pavarur, ishte dhe do tė mbetet udhėrrėfim pėr tė gjithe ne.

Njė mesazh ngushėllimi me dhembje tė madhe pėr Presidentin Ibrahim Rugova e ka dėrguar edhe Idriz Dauti nga Australia Perėndimore dhe Ukė Lajēi me familje nga Nju-Jorku, si dhe Haki e Ruzhdi Bunjaku nga Zvicra.

Aktivi i LDK-sė nė Heilbron, Gjermani: "Me pikėllim tė madh dhe me dhembje tė thellė shpirtėrore morėm lajmin e hidhur tė ndarjes nga jeta tė Presidentit tė parė dhe i vetėm i Kosovės, dr.Ibrahim Rugova.
 
Kosova ka humbur udhėheqėsin mė tė madh tė tė gjitha kohėrave tė historisė sė saj, ideatorin e parė tė shtetit tė Kosovės – ikonėn e pavarėsisė sė Kosovės, burrin e besės e tė burrėrisė, burrin e madh tė kombit, dr.Rugova, i cili gjithmonė do tė kujtohet pėr vizion e vendosmėri".

Shoqata Humanitare "Dardania" e V.Ėiesbaden: Me pikėllim tė thellė nė zemėr morėm lajmin pėr vdekjen e Presidentit dr.Ibrahim Rugova. Kjo ėshtė humbje e madhe pėr tė gjithė ne. Pranoni ngushėllimet tona mė tė sinqerta".

Shoqata "Don Gjon Buzuku": "Me rastin e vdekjes se dr.Ibrahim Rugovės, Presidentit tė Kosovės, ju pėrcjellim ngushėllimet tona mė tė sinqerta pėr kėtė humbje tė madhe".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.