|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mesazhe ngushėllimi: Ibrahim Rugova ka treguar njė menēuri qė rrallė ndeshet tek liderėt e kėtyre hapėsirave

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Shoqata, organizata e individė vazhdojnė tė dėrgojnė mesazhe ngushėllimi prė Presidentin Rugova.

Partia Radikale Transnacionale, Itali: "Nė kėtė moment tė vėshtirė dhe dhembjeje pėr humbjen e Presidentit tė Kosovės, z.Ibrahim Rugova, jemi afėr Jush, me tė gjithė shoqet, shokėt dhe miqtė e Partisė Radikale Transnacionale. Jemi sot pėr tė njėjtat motive nga tė cilat kemi qenė gjithmonė me ju edhe nė vitet e vėshtira tė dhunės kriminale tė shpėrthyer kundėr tė drejtave tuaja njerėzore dhe politike nga krimineli Millosheviq dhe regjimi i tij, por dhe i aleatėve tė tij ndėrkombėtarė, tė mbėshtetur edhe nga ligėsi europianėsh.

Nė kėtė moment besoj se duhet ta bėj njė gjė tė tillė edhe nė emėr tė shokut dhe mikut tonė tė pėrbashkėt, Antonio Russo, qė ndau nė mėnyrė vėllazėrore me ju momentet mė tė vėshtira dhe tragjike tė Kosovės, duke mbijetuar gjatė bombardimeve dhe dhunės serbe nė Prishtinė, pėr tė shkuar mė vonė nė Gjeorgji nė emėr tė punės pėr Radion Radikale, por edhe si militant nė favor tė viktimave shumė shekullore tė gjenocidit kundėr Ēeēenisė.

Shpresoj qė nė saje edhe tė rianėtarėsimit dhe pjesėmarrjes suaj nė jetėn e partisė sonė tė pėrbashkėt (Partisė Radikale Transnacionale), tė marrim sa mė shpejt dhe konkretisht njė betejė tė pėrbashkėt, qė populli i Kosovės tė mirėpritet, siē edhe e meriton kėtė tė drejtė nė Bashkimin Europian.

Humbja e Presidentit tė Kosovės, z.Ibrahim Rugova ėshtė e dhimbshme edhe sepse prestigji qė ai kishte mundur ta fitonte nė tė gjithė botėn forconte detyrat dhe rėndėsinė Tuaj.

Me pėrshėndetje tė pėrzemėrta, ju sjell nė mėnyrė tė veēantė ngushėllimet mė tė sinqerta edhe nė emėr tė mikes, Emma Bonino", i juaji, Marko Panela.

Kumuniteti shqiptar nė Kuebek, Kanada: "Ndajmė me gjithe popullin shqiptar pikėllimin dhe dhembjen per vdekjen e Presidentit Rugova. Ne nje periudhe te veshtire per popullin tone ai kishte pranuar thirrjen e atdheut dhe i qendroi besnik idealit te tij gjer ne fund. Vepra e tij eshte inspirim per te gjithe neve qe assesi mos t'i ikim sakrificave te domosdoshme ne tendecat tona per te realizuar aspiratat legjitime to popullit shqiptar".

Shoqata Humanitare "Gėrvallajt", Arau: Njeriu qė rrezatonte menēuri e lumturi! Me dhembje dhe pikėllim tė thellė morėm lajmin e hidhur pėr vdekjen e Presidentit tonė tė dashur. Vdekja e Presidentit tone te dashur preku thellė tė gjithat zemrat qė kane gjak shqiptari ne mbarė rruzullin tokėsor. Ju lutem qė t'i pranoni ngushėllimet e anėtarėve tė shoqatės sonė".

Teatri Kombėtar i Operas dhe Baletit nė Shqipėri: "E ndjej sė brendshmi tė jem bashkė me Ju nė kėto ditė tė pėrjetimit kombėtarisht tė dhimbjes pėr humbjen e shumė tė nderuarit, Presidentit Ibrahim Rugova.
Tė gjithė jemi pushtuar nga trishtimi i thellė qė krijon vakumi i largimit nga jeta tė njė personaliteti tė patjetėrsueshėm, i njė intelektuali tė kualiteteve tė larta tė mendimit dhe veprimit, i njė vizionari realizator tė idealeve dhe ideve tė njė komuniteti mbarė.

Ēdo argument pėr tė sjellė sė shpejti atė ēka dr.Ibrahim Rugova pėrfaqėson nė Kosovė e pėr Kosovėn sė pari, e mė pas pėr gjithė shqiptarėt ėshtė vėrtetė i varfėr.

Personalisht i pėrulem veprės sė Tij kombėtare sė tėri, por asaj qė u realizua nė Kosovė nė veēanti pėr ngritjen sa ēelen sytė tė instituconeve qė mundėsojnė zhvillimin muzikor profesional dhe atė kulturor e artistik, frutet e sė cilės gėzoni ju artistėt e devotshėm, publiku artdashėr i Kosovės dhe tė gjithė ne tė tjerėt dėshirojmė tė ndjejmė pėrherė gėzimet sė bashkė", drejtori Zhani Ciko.

Kryetarja e Komitetit tė Helsinkut pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut nė Serbi, Sonja Biserko i dėrgon njė telegram Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė tė cilin shkruan:

"Me rastin e vdekjes sė liderit Tuaj dhe Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, ju shprehim ngushėllimet mė tė thella. Shkuarja e Ibrahim Rugovės nga skena politike paraqet humbje tė pakompensueshme pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
 
Si politikan qė hyri nė skenėn politike tė Kosovės nė rrethanat mė dramatike tė krizės jugosllave nė fund tė viteve '80-ta tė shekullit tė kaluar, Ibrahim Rugova ka treguar njė menēuri qė rrallė ndeshet tek liderėt e kėtyre hapėsirave. Ndaj dhunės brutale mbi popullatėn shqiptare nga ana e regjimit tė Beogradit, Ai u pėrgjigj me mosdhunė.
 
Me kėtė gjest, nė vitet qė erdhėn, u shkri nė njė program tė llojit tė vet politik dhe tė aksioneve politike me pėrmasa tė gjėra. Ibrahim Rugova me durim trasoi rrugėn drejt ardhmėrisė evropiane tė Kosovės dhe tė gjithė banorėve tė saj. Pėr shkak tė politikėsė sė tij tė veēantė, vdekja e tij lė zbraztėsirė tė madhe. Shpresojmė qė ju, si partia mė e madhe nė Kosovė, do tė vazhdoni rrugėn qė ua ka lėnė Presidentit Rugova si trashėgimi tė tij tė ēmuar.

Ju lutem qė t'i shprehni ngushėllimet tona mė tė sinqerta anėtarėve tė familjes sė Presidentit Rugova", me respekt Sonja Biserko.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.