|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lugina e Preshevės pėrkujton Presidentin Rugova dhe mban zi pėr tė

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Gjatė ditės sė djeshme nė Luginė tė Preshevės janė mbajtur akademi pėrkujtimore me rastin e vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova.
 
Po ashtu Partia pėr Veprim Demokratik me seli nė Preshevė ka mbajtur akademi pėrkujtimore me udhėheqėsit e kėtij subjekti nė strukturat partiake dhe tė vetadministrimit lokal.

Nė fjalėn e rastit, kryetari i PVD-sė, Riza Halimi, pas nderimit tė veprės sė kryetarit Rugova me njė minutė heshtje, ėshtė deklaruar se nė "kėto momente tė dhimbshme dhe tė pikėllueshme edhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės janė duke e ndarė pikėllimin me popullin e Kosovės dhe gjithė shqiptarėt kudo qė janė".
 
Halimi ėshtė shprehur se "shqiptarėt kanė humbur bartėsin e filozofisė sė re politike ndėr shqiptarėt dhe kreatorin e Republikės sė Kosovės".

Ai tha se gjeneratat e ardhme do ta kujtojnė dhe kultivojnė veprėn e Dr. Ibrahim Rugovės pėr Liri, Pavarėsi dhe Demokraci, sidomos pėr jetėsimin e idesė sė tij pėr integrimin e Kosovės nė strukturat evropiane dhe euroatlantike si dhe miqėsinė e pėrhershme me SHBA-nė.

Presidenti Rugova ka dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm edhe nė organizimin e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės dhe orientimet e tyre politike qė nga fillimi i sistemit shumėpartiak.

Ndėrkohė edhe nė Bujanoc, organizuar nga vetadministrimi lokal dhe kryetari i komunės Nagip Arifi, ėshtė mbajtur mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė Dr. Ibrahim Rugovės.
 
Nagip Arifi theksoi kontributin qė Dr. Rugova ka dhėnė pėr ēėshtjen e Kosovės dhe sensibilizimin e ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi.
 
Me kėtė rast ėshtė kėrkuar nga mediat komunale qė tė respektojnė zinė e shpallur nga autoritetet nė Kosovė deri nė ditėn e varrimit tė presidentit Rugova.

Ndėrkaq, nga drejtorėt e shkollave shqipe ėshtė kėrkuar qė orėt e para tė mėsimit, gjatė ditės sė nesėrme, t'i kushtohen jetės dhe veprės sė Presidentit Ibrahim Rugova.

Ndėrkohė, Partia pėr Veprim Demokratik ka hapur librin e shėnimit tė kujtimeve pėr Presidentin Rugova nė zyrat e saj nė Preshevė dhe Bujanoc.

Edhe udhėheqėsia e vetadministrimit lokal nė Preshevė, nė njė tubim tė djeshėm ka kujtuar jetėn dhe veprėn e presidentit Rugova, duke kėrkuar nga institucionet lokale qė t'i pėrmbahen zisė pėr Presidentin e vdekur.

Siē merret vesh, edhe shqiptarėt e kėtij rajoni kanė paralajmėruar pjesėmarrjen e delegacionit tė vet nė ditėn e varrimit, i cili do tė pėrbėhet nga katėr pėrfaqėsues politikė lokalė tė Preshevės, katėr tė Bujanocit dhe njė pėrfaqėsues nga Medvegja.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.