|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi priti delegacionin shtetėror tė Shqipėrisė qė ka bėrė homazh pėr Presidentin Rugova

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, ka pritur delegacionin shtetėror tė Shqipėrisė, qė kryesohej nga Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu.
 
Nė delegacionin shqiptarė ishin edhe Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli; Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj dhe qeveritar tjerė shqiptarė.
 
Kryeministri Bajram Kosumi nė pritjen e delegacionit shtetėror tė Shqipėrisė, shoqėrohej nga zėvendėskryeministri i Kosovės, Adem Salihaj, ministrat dhe zėvendėsministrat e Qeverisė sė Kosovės.

Nė emėr tė delegacionit, Alfred Moisiu ka shprehur ngushėllimet e tij Qeverisė sė Kosovės dhe popullit tė Kosovės pėr vdekjen e presidentit Rugova. "Erdhėm pėr t'i dhėnė lamtumirėn e fundit Presidentit Ibrahim Rugova dhe pėr tė ndarė me juve dhembjen", ka thėnė Presidenti Moisiu nė kėtė takim.

Kryeministri Kosumi ka shprehur falėnderimin pėr ngushėllimet e Presidentit Moisiu.
 
 
"Shumica nga ju e keni njohur nga afėr Presidentin Rugova, ndaj edhe jemi falėnderues pėr gatishmėrinė tuaj pėr tė ndarė dhembjen me neve nė kėto ditė tė pikėllimit pėr qytetarėt e Kosovės. Ibrahim Rugova i ka dhėnė imazh modern lėvizjes pėr pavarėsi tė Kosovės", ka vlerėsuar kryeministri Kosumi.

"Kjo ėshtė humbje e madhe qė ėshtė ndjerė nga tė gjithė shqiptarėt kudo qė gjenden", tha Kryeministri Sali Berisha.

Kosova ka humbur njeriun e Kosovės moderne tė paqes dhe tolerancės. "Kosovės do t'i mungojė Ibrahim Rugova, por do tė mbetet trashėgimia e tij politike e trupėzuar nė qytetarėt e Kosovės", ka theksuar kryeministri shqiptar, Sali Berisha.

Nė vazhdim, Sali Berisha ka apeluar te klasa politike qė tė vazhdojė traditėn e trasuar nga Rugova pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė shėndoshė qė do tė reflektojė stabilitet dhe paqe nė rajon.

Nė emėr tė Kuvendit tė Shqipėrisė, ngushėllime ka shprehur edhe kryetarja e Kuvendit te Shqipėrisė, Jozefina Topalli. Ajo nė fjalėn e saj e ka vlerėsuar Dr.Ibrahim Rugovėn si njeri me profil gandist dhe paqėsorė. "Ne, por edhe Ballkani dhe mė gjerė kanė humbur njė vizionar", ėshtė shprehur Jozefina Topalli.

Duke falėnderuar delegacionin shqiptarė pėr ngushėllimet, zėvendėskryeministri Adem Salihaj, ka vlerėsuar Dr.Ibrahim Rugovėn si njė ikonė tė pavarėsisė sė Kosovės. "Ai ka hapur derėn e pavarėsisė. Pavarėsia nėn drejtimin e tij ishte de fakto e realizuar", ėshtė shprehur zėvendėskryeministri Salihaj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.