|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Homazhet pėr Presidentin Rugova vazhdojnė pėr tė tretėn ditė me radhė

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Homazhet pėr Presidentin Rugova po vazhdojnė pėr tė tretėn ditė me radhė.
 
Me gjithė temperaturat e ulta (deri nė minus 15 gradė), edhe nė orėt e sotme tė mėngjesit qytetarė tė shumtė presin nė rresht pėr t'i bėrė nderimet e fundit Presidentit tė Kosovės.
 
Ata vijnė nga vise tė ndryshme tė Kosovės, shumė prej tyre me portretin nė duar tė Presidentit.

Kanė ardhur edhe shumė bashkatdhetarė tanė nga Evropa, SHBA-ja dhe vendet e tjera.

 

 
Po ashtu edhe nė tė gjitha qytetet e Kosovės po bėhen homazhe pėr Presidentin Rugova, ku janė hapur edhe librat e zisė.
 
Janė mbajtur edhe mbledhje komemorative si nė Gjakovė, Pejė, Istog, Mitrovicė, Prizren, Fezizaj, Gjilan Podujevė, Drenas, Skėnderaj, etj.

Homazhe nė hollin e Kuvendit tė Kosovės do tė bėhen edhe nesėr paradite.

Ndėrkohė, po bėhen pėrgatitjet intensive pėr zhvillimin e ceremonive mortore pėr ditėn e nesėrme mė 26 janar, pėr t'i dhėnė lamtumirėn e fundit Presidentit Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.