|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Holbrooke: Shqiptarėt e Kosovės duhet tė bashkohen pėr tė realizuar ėndrrėn e Presidentit Rugova pėr pavarėsi

 
 

 

25 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (24.01.2006) - Keida Kostreci

Richard Holbrooke, njė nga diplomatėt qė ka luajtur njė rol qendror nė Ballkan, gjatė viteve 90 thotė se Presidenti Ibrahim Rugova ishte njė udhėheqės i jashtėzakonshėm. Ish-ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, tha dje pėr Zėrin e Amerikės se populli i Kosovės ishte me fat qė u drejtua nga njė njeri i tillė dhe tani duhet tė punojė pėr tė realizuar ėndrrėn e Presidentit Rugova pėr pavarėsi. Ambasadori Holbrook foli edhe pėr njė ėndėrr tė tijėn pėr tė ardhmen e popujve tė Ballkanit.                            

Ambasadori Holbrooke e pėrmbledh me pak fjalė rolin e rėndėsishėm tė Presidentit Rugova pėr Kosovėn.

“Kosova ndoshta nuk do tė ekzistonte sot pa vizionin dhe kėmbėnguljen e tij”.

Ambasadori thotė se e njihte mirė Presidentin Rugova dhe pėr tė shprehur kujtimet e tij sjell vetėm njė detaj dhe simbolizmin e tij.

“Gjithmonė do ta kujtoj qė kur e takova, ai kishte shallin e tij tė pėrhershėm dhe tha se nuk do ta hiqte deri kur Kosova tė ishte e lirė. Mė vonė, kur shkova pėrsėri nė Prishtinė e pashė pa shall nė qafė. Ishte diēka e mrekullueshme. Ai ishte njė njeri i madh dhe populli i Kosovės ishte me fat qė e kishte atė si udhėheqės”.      

Duke u pėrgjigjur pėr sfidat me tė cilat pėrballet Kosova pas vdekjes sė Presidentit Rugova nė njė moment aq kritik pėr tė ardhmen e saj, ambasadori Holbrooke shpreh besimin se trashėgimia e tij do tė mbetet dhe thotė se shpreson qė shqiptarėt tė bashkohen pėr tė punuar drejt qėllimit pėr tė cilin u pėrpoq presidenti Rugova.

“Shqiptarėt e Kosovės kanė njė mision historik pėr tė plotėsuar. Tani aq mė tepėr si njė nderim ndaj kujtimit tė doktor Rugovės”.

Ish diplomati nuk i jep ndonjė rėndėsi tė madhe faktit qė bisedimet e parashikuara pėr nė janar, u shtynė pėr nė shkurt, por e vė theksin tek ajo qė duhet tė bėjnė shqiptarėt pėr tė realizuar qėllimin e tyre.

“E rėndėsishme ėshtė qė shqiptarėt dhe delegacioni i tyre tė jenė tė bashkuar rreth njė programi tė qartė pėr pavarėsi dhe respekt tė plotė pėr tė drejtat e tė gjitha pakicave nė Kosovė, pėr tė drejtat e tyre kulturore, fetare, politike, etnike dhe gjuhėsore. Kjo ėshtė thelbėsore. Pa mbrojtjen e kėtyre tė drejtave do tė jetė e pamundur tė realizohet ėndrra qė ka trazuar shqiptarėt e Kosovės pėr shekuj me radhė”.

Megjithėse shqiptarėt janė shprehur se nuk pranojnė asgjė mė pak se pavarėsinė dhe serbėt do tė ishin dakord me gjithēka pėrveē pavarėsisė, ambasadori Holbrooke thotė se gjithkush  e di se cilat janė alternativat dhe me siguri qė ata do tė jenė nė gjendje ta gjejnė zgjidhjen.

Megjithatė ai thotė se nuk do tė donte tė bėnte parashikime pėr pėrfundimin e negociatave.

“Nuk ka vlerė tė parashikohet pėrfundimi i negociatave. Vetėm po them se e rėndėsishme ėshtė qė nėse shqiptarėt duan tė realizojnė ėndrrėn e tyre historike, tė cilėn unė e mbėshtes, ata duhet tė garantojnė sigurinė dhe lirinė e pakicave, sidomos tė serbėve”.

Megjithėse njė nga idetė e hedhura pėr tė ardhmen ėshtė pėr njė marrėveshje si ajo e Dejtonit, ambasadori i cili ishte vetė njė nga arkitektėt e saj, nuk sheh ngjashmėri mes Bosnjės dhe Kosovės dhe nuk e sheh tė pėrshtatshme njė zgjidhje tė tillė. Ai gjithashtu shprehet qartė se megjithėse janė negociatorėt ata qė do tė vendosin, ai vetė ėshtė kundėr ndarjes.

Ambasadori Holbrooke ėshtė optimist pėr tė ardhmen e bisedimeve edhe pėr njė arsye tjetėr. Ai vlerėson lart diplomatėt ndėrkombėtarė qė janė caktuar pėr tė ndėrmjetėsuar.      

“Si Shtetet e Bashkuara, ashtu edhe Kombet e Bashkuara kanė emėruar emisarė tė shkėlqyer. Marti Ahtisaari ėshtė shumė i zoti dhe i dėrguari amerikan, Ambasadori Frank Wisner, tė cilin e njoh prej kohėsh, qė kur kemi qenė bashkė nė luftėn e Vietnamit, ėshtė njė nga diplomatėt mė tė zotė nė historinė moderne tė diplomacisė amerikane. Kėshtu mendoj se ekipi i Ahtisaarit dhe Wisnerit do tė ketė njė rol shumė tė madh pėr zgjidhjen e kėtij problemi tė vjetėr”.

Ambasadori vlerėson angazhimin aktual tė Shteteve tė Bashkuara pėr Kosovėn, pas 4 vjet vonese dhe thotė se ky ėshtė njė sinjal shumė i mirė pėr paqe dhe qėndrueshmėri. Por si e parashikon zoti Holbrooke Ballkanin, nė tė ardhmen?      

“Ėndrra ime ėshtė qė Ballkani tė jetė njė grup vendesh tė pavarura, tė lidhura nė njė zonė tė pėrbashkėt ekonomike dhe qė tė futen tė gjitha nė Bashkimin Evropian pėrfshirė Shqipėrinė, Kosovėn, Serbinė, Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinėn dhe Kroacinė”.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.