|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

FR i LDK-sė me njė mbledhje komemorative nderoi jetėn dhe veprėn e Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės mbajti sot njė mbledhje komemorative nė shenjė nderimi pėr jetėn dhe veprėn e Presidentit Ibrahim Rugova.
 
Kjo ceremoni mortore, e cila u mbajt nė sallėn e kuqe tė Pallatit tė Rinisė, filloi me njė minut heshtje, ndėrsa njė fjalė rasti e mbajti Sejdė Tolaj kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė, ku ndėr tė tjera tha:
 
“Ne kemi njė pėrparėsi ndaj gjeneratave tjera! Tė tjerėt kanė jetuar nė kohėra e sisteme tė ndryshme, ndėrsa ne i takojmė vetėm njė epoke – epokes sė Ibrahim Rugovės! Dhe pėr kėtė mburremi shumė!”

Tolaj theksoi se shtetet mund t’i krijojnė vetėm kolosėt dhe Dr.Ibrahim Rugova ishte i tillė, ndėr mė tė medhenjtė qė ndonjėherė ka patur populli shiptar. Andaj kolosėt nuk vdesin kurrė.
 
Tolaj theksoi se Presidenti Rugova ishte njeri i Kosovės, ishte udhėheqėsi shpirtėror e faktik, qė e lindi vet populli i Kosovės, duke shtuar se ai na shpėtoi nga shpėrbėrja e plotė si komb dhe na riktheu dinjitetin e nėpėrkėmbėmbur me shekuj.

Kreu i Forumi Rinor tė LDK-sė ka nėnvizuar se merita i takon Presidentit Rugova qė kaloi periudha e pasluftės pa tronditje e gabime, pėr ta bėrė kėtė vend tė vogėl shtet sovran e demokratik!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.