|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

B. Hend: Nuk jam i sigurtė se ndonjė politikan tjetėr i Kosovės mund tė zėrė vendin e Presidentit Rugova

 
 

 
Uashington, 25 janar 2006 /TN /QIK - Bob Hand, kėshilltar nė Komisionin Helsinki tė Kongresit amerikan thotė se trashėgimia kryesore e Presidentit Rugova pėr Kosovėn ėshtė se ai ishte njeriu i paqes.

"Ai mbėshteste pavarėsinė e Kosovės dhe e shikonte arritjen e saj nėpėrmjet mjeteve tė padhunshme dhe pikėrisht kjo do tė jetė trashėgimia e tij. Shpresoj qė trashėgimia e tij tė mbetet e gjallė, qė njerėzit tė shikojnė arritjet e tij, tė reflektojnė mbi kėto arritje dhe tė pėrpiqen tė gjejnė nė tė ardhmen mėnyra paqėsore pėr tė ēuar pėrpara ēėshtjen e tyre cilado qoftė ajo", tha Hend nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės".

Z.Hend shpreson qė trashėgimia e Presidentit Rugova do tė mbetet e gjallė. "Por kjo do tė varet nga pasardhėsi i zotit Rugova dhe lojtarėt e tjerė nė arenėn politike tė Kosovės", thotė ai.

Sipas z.Hand, sfida mė e madhe pas vdekjes sė zotit Rugova do tė jetė pėrcaktimi i udhėheqėsit tė ri tė Kosovės.

"Nuk mendoj se ėshtė e qartė se ndonjė prej politikanėve tė Kosovės, pavarėsisht se sa tė talentuar mund tė jenė ata, tė jetė nė gjendje tė arrijnė bashkimin qė arriti Presidenti Ibrahim Rugova", thotė ai. Hend pėrkujton se Presidenti Rugova i organizoi shqiptarėt nė lėvizjen kundėr sundimit sėrb tė luftonin pėr aspiratat e tyre nė mėnyrė paqėsore.

"Nuk jam i sigurtė nė se ndonjė politikan tjetėr i Kosovės mund tė zėrė vendin e zotit Rugova. Dikush do tė jetė Presidenti i Kosovės dhe ai duhet tė mos jetė figurė polarizuese, por tė ketė aftėsinė ta bashkojė popullin nė kėtė periudhė tė vėshtirė", thotė Hend.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.