|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ati i Shenjtė Benedikti XVI ngushėllon popullin dhe institucionet e Kosovės

 
 

 
25 janar 2006 /TN
 
- Virtyte solide e kanė inspiruar jetėn dhe veprėn e Presidentit Rugova
 
- Kėshtu thuhet nė telegramin e Papės, i cili kėrkon nga Zoti bekime tė plota pėr banorėt e dashur tė Kosovės.
 
Engjėll KOLIQI
 
Qytet i Vatikanit, 25 janar 2006 – Ati i Shenjtė Benedkti XVI ka ngushėlluar, dje, popullin dhe institucionet e Kosovės, me rastin e humbjes sė parakohshme tė Presidentit Rugova. Pėrmes njė telegrami, Papa e ngarkon Administratorin Apostulik tė sapoemėruar  “ad interim” (tė pėrkohshėm) – Imzot Zef Gashin, qė t’ua pėrcjellė popullit dhe administratės (institucioneve) tė Kosovės ngushėllimet e pėrzemėrta, me rastin e humbjes sė Presidentit Rugova, tė cilin e ka vlerėsuar si njė personalitet me virtyte solide civilizuese, nė shėrbim tė popullit tė tij, duke siguruar afėrsinė shpirtėrore me popullin e Kosovės, nė kėto ēaste tė sprovės. Njėherėsh Papa Benedikti ka kėrkuar nga Zoti qė tė shtrijė bekime tė plota – siē thuhet nė telegramin qė e ka pėrcjellur pėrmes Sekretarit tė Shtetit – Kardinal Angelo Sodano-s – mbi banorėt e dashur tė Kosovės.
 
Ja teksti integral i telegramit, qė Sekretari i Shtetit tė Vatikanit – Sodano i ka dėrguar nė emėr tė Shenjtėrisė sė Tij Benediktit XVI, kryeipeshkėvit Imzot Zef Gashit – administrator i pėrkohshėm apostuilik i Kosovės:
 
“Shkėlqesi Imzot Zef Gashi, Administrator Apostulik i Prizrenit,
 
Me marrjen e lajmit tė trishtueshėm pėr humbjen e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, Lartmadhėria e Tij Papa, ngarkon Shkėlqesinė Tuaj pėr pėrcjelljen e ngushėllimeve tė Tij tė pėrzemėrta pėr zinė qė ka goditur popullin dhe administratėn (institucionet) e Kosovės, ndėrsa siguron afėrsinė shpirtėrore nė kėtė orė tė sprovės. Nė pėrkujtim tė virtyteve solide civile qė kanė inspiruar jetėn dhe veprėn nė shėrbimin shpirtmadh, qė i ndjeri ka dhėnė pėr bashkėqytetarėt e Tij, Shenjtėria e Tij ka kėrkuar nga Zoti bekime tė plota pėr banorėt e dashur tė Kosovės.
 
Qytet i Vatikanit, 24 janar 2006
Kardinal Angelo Sodano
Sekretar i Shtetit tė Shenjtėrisė sė Tij”


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.