|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ansambli "Rugova" i bėri homazhe Presidentit Rugova dhe ngushėlloi Kryesinė e LDK-sė

 
 

 
Prishtinė, 25 janar 2006 /TN /QIK - Anėtarėt e snsamblit autokton tė kėngėve dhe valleve "Rugova", tė veshur me kostume kombėtare, sot i bėnė homazhe Presidentit Rugova. Ky ansambėl kultivon traditėn burimore folklorike rugovase, krahinė e njohur kjo shqiptare, sė cilės i takon edhe familja e Presidentit Rugova.
 
Nė mesin e anėtarėve tė ansambilit ishin edhe moshat mė tė reja, tė cilėt do tė pėrcjellin kėtė traditė. Ky ansambėl, i ardhur nė tėrėsinė e tij pėr homazhe, mė pas ka ngushėlluar edhe kryesinė e LDK-sė, nė mesin e tė cilėve ishte edhe nėnkryetari Kolė Berisha.
 
Pas ngushėllimeve ata janė nėnshkruar edhe nė librin e zisė tė hapur nga LDK-ja, nė selinė e saj. Poashtu edhe nė selinė e LDK-sė, vazhdojnė tė vijnė numėr i madh i delegacioneve, si nga Zvicra, Suedia, Italia, Brukseli etj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.