|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Zotim para kolosit tė kombit Ibrahim Rugova

 
 

 
23 janar 2006 /TN
 
Shkruan: Engjėll Koliqi, Itali

I dashur President,

Sė pari falėnderoj Zotin qė kombit tonė ia dhuroi njė njeri tė madh me emrin IBRAHIM RUGOVA!
Me bindje tė plotė mendore e shpirtėrore vlerėsoj se nė ranglistėn e personaliteteve tė mėdha tė Kombit
 
Shqiptar je dhe mbetesh gjithmonė nė vendin e tretė:

1. Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu
2. Gonxhe Bojaxhiu – Nėna Tereze
3. Ibrahim Rugova
...

Mbas kontributit tė madh shkencor, nė lėmin e letrave shqipe, mrekullisht vullneti Yt u ngjit me vullnetin e Zotit, qė nė periudhėn shumė tė vėshtirė dhe vendimtare pėr kombin tonė, pėr kombin e ndarė padrejtėsisht nga interesat dhe turpet e diplomacive ndėrkombėtare, t’i pėrkushtohesh kombit, nė luftėn vendimtare pėr jetėsimin e aspiratave tona kombėtare – tė drejta dhe tė natyrshme.
 
Nė kėtė luftė, megjithė rreziqet e panumėrta ke ditur ta zgjedhėsh rrugėn e paqes dhe tė dashurisė njerėzore dhe me njė diplomaci gjithmonė tė pėrkryer i ke ngushtuar tė gjitha qarqet e diplomacive botėrore dhe tė qendrave arbitrare ndėrkombėtare, qė me pamundėsinė e gjetjes mė tė hapėsirave tė manipulimit me fatin e popullit tonė veē janė pėrgatitur ta shpallin aktin final tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės, fryt e angazhimit tėnd tė pandalshėm dhe tė palodhshėm, me dashuri tė madhe pėr popullin tėnd, pėr paqen dhe mirėqenien njerėzore, tė veshur gjithmonė me dashuri tė mirėfilltė.
 
Akti i madh do tė shpallet sė shpejti, por ne do tė kremtojmė me lot nė sy. Megjithatė krenaria nuk do tė na mungojė, sepse Ti shpirtėrisht do tė jesh me ne nė kremte dhe nė ēdo hap tė jetės sonė.
 
Trupi Yt do tė prehet nė qetėsi nė dheun e Kosovės sė Lirė – tė pavarur dhe sovrane, ēfarė e ke dashur gjithmonė dhe pėr ēka e ke pėrgatitur, kurse shpirti Yt do tė frymojė gjithmonė nė zemrat tona dhe me shembullin tėnd qė na mėsoi njė dashuri shenjtėrie, ne do tė ecim ballėhapur dhe do t’i pėrballojmė tė gjitha sfidat dhe pengesat qė na sjell jeta.

Zotohemi President i Dashur, me mėsimet tua do tė jemi gjithmonė shembull i mirė nė familjen e madhe tė kombeve evropiane, me dashuri tė mirėfilltė njerėzore qė burimin e ka nė traditat e shenjta arbėrore!

Lavdi e pėrjetshme Veprės Kolosale dhe tė Shenjtė tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova!
Zoti e bekoftė trupin e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova dhe Tokėn e Kosovės deri nė pėrjetėsinė e amshuar!
Zoti e bekoftė shpirtin e Ibrahim Rugovės, tė shndritur nė amshim me vezullima shenjtėrie!

Zoti e bekoftė Familjen Rugova!
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj!
Zoti e bekoftė mbarė Kombin Shqiptar!

Me kujtim tė pėrhershėm dhe me krenari qė tė njofta nga afėr.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.