|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

VATRA: Nė shembullin e Presidentit Rugova duhet gjetur frymėzim pėr urti e pėrgjegjėsi atdhetare e politike

 
 

 
Nju Jork, 23 janar 2006 /TN /QIK - Federata Panshqiptare e Amerikės VATRA nėpėmje njė deklarate shprehet se lajmi i vdekjes sė parakohshme tė Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova i ka hidhėruar e tronditur thellėsisht.

"E dinim qė doktor Rugova vuante nga njė sėmundje e pashėrueshme, por ne, si gjithė shqiptarėt kudo nė botė, luteshim e mbaheshim me shpresė se ai do tė jetonte edhe ca kohė pėr tė vazhduar nė krye tė Grupit Negociator dhe pėr tė arritur idealin e tij tė lartė, realizimin e pavarėsis sė Kosovės.

Vdekja e Presidentit Rugova nė kėtė kohė tepėr kritike pėr tė ardhmen e Kosovės ėshtė njė fatkeqėsi e madhe pėr kombin shqiptar. Ai ishte i pazavendėsueshm. Kėto janė ditė zie pėr ne shqiptarėt.

Na mbetet vetėm tė shpresojmė se pėrfaqėsuesit e Kosovės do tė gjejnė frymėzim nė shembullin e tij dhe do tė veprojnė me urti e pėrgjegjėsi atdhetare e politike, nė harmoni me njėri tjetrin, nė mbėshtetje tė kėrkesave tė drejta tė popullit tė Kosovės.

U shprehim ngushėllimet tona vėllazėrore familjes sė Presidentit Rugova, udhėheqjes shtetėrore dhe gjithė popullit tė Kosovės", thuhet nė deklaratėn e Federatės Panshqiptare tė Amerikės VATRA me seli nė Nju Jork.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.