|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Varrimi i Presidentit Rugova do tė bėhet me ceremoni kombėtare e shtetėrore

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Varrimi i Presidentit tė Kosovės, Dr Ibrahim Rugova, do tė bėhet tė enjten, mė 26 janar, nė orėn 12, nė Prishtinė. Ai do tė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit si burrė shteti, me tė gjitha ceremonitė shtetėrore dhe sipas riteve kombėtare shqiptare.
 
Tė gjitha ceremonitė do tė organizohen nga institucionet e Kosovės, me mbėshtetjen e UNMIK ut dhe tė KFOR it, ndėrsa pėr sigurinė e ceremonisė do tė kujdeset Shėrbimi Policor i Kosovės.

Trupi pa jetė i Presidentit Rugova do tė vendoset sot nė holin e Kuvendit tė Kosovės, ku do t'i bėhen homazhe deri nė ditėn e varrimit.
 
Koha prej orės 9 deri nė orėn 12 ėshtė rezervuar pėr burrėshtetas, diplomatė tė vendeve tė huaja, pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare dhe drejtues e pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, ndėrsa koha prej orės 12 deri nė orėn 18 ėshtė caktuar pėr homazhe tė qytetarėve.
 
Ceremonia e varrimit do tė zhvillohet nė sallėn e sporteve "1 Tetori", nė Prishtinė.

Kėshilli i Varrimit mori vendim qė nė Kosovė tė mbahet zi 15 ditėshe, duke filluar prej sot (e hėnė), 23 janar.
Institucionet shkollore tė tė gjitha niveleve do tė kenė pushim deri tė premten. Dita e varrimit (e enjte) nuk do tė jetė ditė pune pėr institucionet publike dhe pėr administratėn civile, nė mbarė Kosovėn.

Gjatė ditėve tė zisė nė Kosovė nuk do tė zhvillohen aktivitete kulturore, argėtuese dhe sportive.

Me qėllim tė organizimit mė tė mirė tė ceremonisė sė varrimit, Kėshilli i Varrimit ka krijuar tri grupe punuese: grupin qė do tė pėrkujdeset pėr delegacionet e vendeve tė huaja, grupin qė do tė merret me ēėshtje tė sigurisė dhe grupin pėr bashkėpunim me media dhe me opinionin.

Qytetarėt e Kosovės do tė mund tė shkruhen nė Librat e Zisė pėr Presidentin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova. Librat do tė vendosen nė Bibliotekėn Kombėtare e Universitare dhe nė Teatrin Kombėtar, nė Prishtinė dhe nė tė gjitha kuvendet komunale tė Kosovės. Libri i Zisė pėr korin diplomatik do tė vendoset nė Kuvendin e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.