|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegram Ngushėllimi popullit martir tė Kosovės dhe familjes sė tė ndjerit Dr. Ibrahim Rugovės

 
 

 
23 janar 2006 /TN
 
Lidhja Shqiptare e Prizrenit
(Albanin League of Prizren)
Nju  Jork, ShBA
 
Telegram Ngushėllimi popullit martir tė Kosovės dhe familjes sė tė ndjerit Dr. Ibrahim Rugovės
 
Populli i Kosovės humbi
birin e madhė dhe Ballkani Gandin e papėrsėritshėm

Ne mėrgimtarėt e hershėm nė SHBA, tė mbledhur sot mes dhimbjes dhe pikėllimit tė madh pėr humbjen e burrit tė madh tė shtetit tonė Dr. Ibrahim Rugovės, formulojmė ngushėllimet mė tė sinqerta pėr kėtė bir tė madh tė tė gjithė kombit shqiptar dhe gjithė shqiptarėve kudo nė botė.
 
Dr. Ibrahim Rugova, ky Gandhi i shqiptarėve udhėhoqi pėr dy dekada me vendosmėri, pėrkushtim, menēuri dhe guxim pėrpjekjen e madhe tė qytetarėve tė shtypur tė Kosovės pėr liri. Ai gjithnjė luftoi pėr Pavarėsinė e plotė tė vendit tė tij, si njė burrė i madh shteti, duke pėrdorur armen e Paqes dhe tolerancės pėr arritjen e fitores sė popullit tė tij pėr Liri. 

Dr. Ibrahim Rugova, u nda nga tė gjithė ata qė e deshėn dhe e respektuan aq shumė, por jeta, shpirti, vepra e tij shndėrrohen nė dritė frymėzimi e thirrje tė fuqishme, pėr qytetarėt e Kosovės, pėr tė vazhduar tė bashkuar veprėn e tij tė ndritur, pėr tė ēuar pėrpara Kosovėn si njė shoqėri demokratike tė lirė, tė pavarur, tė integruar nė Bashkimin Europian e NATO.
 
Nė emėr tė anėtarėve dhe Kryesisė sė “Lidhjes Shqiptare te Prizrenit” nė ShBA, ju shprehim popullit liridashės tė Kosovės, bashkėshortes, fėmijėve tė Presidentit Dr. Rugova, ngushėllimet mė tė sinqerta, ndajmė me ju dhimbjen dhe zinė, lutem me ju, qė Shpirti i tij i Madh tė gjejė Paqen e merituar dhe tė frymėzojė qytetarėt e Kosovės, pėr bashkimin nė realizimin e plotė tė veprės sė tij tė madhe, Kosovės tė Pavarur evropiane tė ndėrtuar mbi Paqen, Tolerancėn, bashkėjetesėn e qytetarėve tė barabartė para ligjit.
 
Qoftė i pėrjetshėm kujtimi dhe vepra e madhe e pavdekshme e Dr. Ibrahim Rugovės!

Sekretari i Pėrgjithshėm
i “Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit” nė ShBA

Tomė Mrijaj


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.