|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegram ngushėllimi, i kampionit evropian nė boks, Luan Krasniqit

 
 

 
23 janar 2006 /TN
   
Telegram ngushėllimi
 
- Familjes sė nderuar tė Presidentit Dr. Ibrahim Rugova,
- Presidencės sė Kosovės
- Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Akademik Nexhat Daci,
- Kryeministrit tė Kosovės z. Bajram Kosumi,
- Kuvendit, Qeverisė dhe Institucioneve shtetėrore,
- Qytetarėve tė dashur tė Kosovės,
 
Lajmi pėr vdekjen e kryetarit tonė tė dashur Dr. Ibrahim Rugova, mė pikėlloi thellė. Ju lutem pranoni ngushėllimet e mia  the familjes time, mė tė sinqerta.
 
Vepra gandiose e Dr. Ibrahim Rugova ėshtė e do tė jet kurdoherė shembull i njeriut me vlera madhore qė la gjurmė tė pashlyeshme nė letrat shqipe, nė jetėn politike, atė kulturore e mbi tė gjitha nė historinė kombėtare pėr sendėrtimin e lirisė dhe pavarėsisė sė plotė tė Kosovės tė cilės ia kushtoi tėrė jetėn.
 
Dr. Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti frymėzim i atdhedashurisė, sinonim i rrugės sė mirėfilltė qė Kosovėn dhe qytetarėt e saj i shpie drejt lirisė sė pėrhershme, drejtė paqes sė pėrhershme, drejtė demokracisė e sovranitetit tė gjithėmbarshėm, nė familjen e madhe Evropiane dhe atė Verio-antlantike.
 
Ai ishte dhe mbeti personalitet i spikatur qė me virtytet e tij shembullore-paqėsore mundėsoi qė kėrkesa pėr njohjen e pavarėsisė formale tė Kosovės tė mbėshtetet fuqishėm dhe qė qytetarėt e Kosovės tė jenė tė nderuar anė e kėnd botės dhe sidomos nė Gjermani, vendin ku jetojė,vendin mik tė Kosovės.
 
Dr. Ibrahim Rugova do tė mbetet pėrgjithmonė  nė zemrat e shqiptarėve.
 
Kujdesin e tij ndaj meje si sportist dhe rezultateve tė mia sportive, nuk do ta harroj asnjėherė.
 
Zoti e bekoftė familjen Rugova.
Zoti e bekoftė popullin e Kosovės.
Zoti e bekoftė Kosovėn.
 
I Juaji Luan Krasniqi, Gjermani


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.