|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqiptaria humb simbolin e urtisė

 
 

 
23 janar 2006 /TN
 
Nga Fatmir TERZIU
   
Kryesia e Bashkėsisė Shqiptare “ Faik  Konica “ nė Britani  tė  Madhe, i shprehu ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e hershme tė Kryetarit Dr. Ibrahim Rugova, njeriut shumė tė respektuar, humanistit tė madh tė pėrmasave botėrore, arkitektit tė shtetit tė pavarur tė Kosovės mbrojtėsit tė popullit tė Kosovės, Familjes , Presidencės, Kryesisė sė Kuvendit dhe tė LDK –sė, Shokėve dhe Kolegėve  tė Dr. Ibrahim Rugovės.
 
“Vdekja e hershme e Dr. Ibrahim Rugovės ėshtė dhimbje, humbje e madhe pėr familjen Rugova, pėr shokėt pėr vėllezėrit  e idealit, pėr qytetarėt e Kosovės, pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe popullin e Kosovės nga se humbi Veprimtarin dhe Atdhetarin e Shquar Demokrat, pėrkrahėsin kėmbėngulės tė njė shoqėrie, tė njė Kosove dhe tė njė Shqipėrie demokratike” – thuhet nė deklaratėn dhe telegramin e kėsaj Bashkėsie.
 
"Dr. Ibrahim Rugova do tė kujtohet si njeriu qė iu pėrkushtua arritjes sė pavarėsisė sė Kosovės me mjete paqėsore. Nė njė farė mėnyre, vdekja e tij i ngjan humbjes sė njė profeti: ai parashikoi me kohė njė protektorat ndėrkombėtar pėr Kosovėn si hapi i parė drejt pavarėsisė. Gjatė vitit 2005, Kosova hyri nė njė fazė tė rėndėsishme pėr pėrcaktimin e statusit tė saj pėrfundimtar dhe ideja e Dr. Rugovės qė ky status tė jetė pavarėsia ndodhet tani para njė sfide" thuhet me tej.
   
“Tė jesh bashkėkohės dhe bashkėpunėtor i  patriotit dhe atdhetarit tė shquar, Ibrahim Rugova, i cili e flijoi shėndetin dhe rininė pėr liri dhe demokraci, ėshtė sa krenari, privilegj dhe mburrje po aq edhe obligim tepėr i vėshtirė. Ngase Dr. Ibrahim Rugova ishte nga ata burra te mėdhenj shteti,  tė cilėt u angazhuan me tėrė qenien pėr ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės”, thotė Kryetari i Bashkėsisė Talat Pllana.
 
I matur nė kuvendime e i qetė nė bisedė me urtėsinė e tij i  binte tė tjerėt t’a dėgjonin me endje por edhe kishte njė dashuri, njė mirėkuptim, njė respekt tė veēantė pėr t’i dėgjuar bashkėbiseduesit.
 
  Me tė gjitha dhuntitė dhe virtytet e larta qė kishte dhėnė Zoti ai pati edhe mbėshtetjen e fuqishme nga familja dhe shokėt e idealit pėr aspiratat e tij liridashėse.
   
“Me vullnetin dhe energjinė qė kishte pėr punė dhe udhėheqje ishte i veēantė, ishte pėr Lakmi” shton zoti Pllana. Qėndrimet dhe parashikimi i tij ka krijuar bindjen e njė vizionari qė shumė  herėt  kishte kuptuar peshėn e kohės.
 
Mėrgimtarėt  Shqiptare e nė veēanti ata qė patėn rast tė takohen me tė e kanė pėr nder t’a kujtojnė me respekt  Dr. Ibrahim Rugovėn.
 
Sipas Kryesisė sė kėsaj Bashkėsie mėsohet se janė marre te gjitha masat pėr te nderuar me tej jetėn dhe veprėn e Dr. Rrugores. Do te mbahet njė tubim sot rreth orės 14 dhe nesėr e deri nė ditėn e varrimit do te ketė homazhe nė njė salle me foton e Dr. Rrugores.
 
Nje delegacion i Bashkėsisė pritet te marre pjese ne ceremoninė e lamtumirės se njeriut te zemrave mbarėshqiptare, njeriut tek i cili pushon trimėria, zgjuarsia, menēuria dhe urtia e kalibrit tejnjerėzor.
 
Me dhjetėra e qindra njerėz vazhdojnė homazhet dhe lėnė shėnime kujtimi ne njė libėr te veēante, qe do te mbetet pėrherė nė faqet e historisė shqiptare.
   
   
*Bashkėsia  Shqiptare  “Faik Konica “
nė Londėr, Britani tė Madhe


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.