|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Qiellit shqiptar iu shkėput edhe njė meteor

 
 

 
 
23 janar 2006 /TN
 
Shkruan: Shaban PERAJ
 
Nė trevat shqiptare, kudo ankth. E ne na mbante shpresa e fjalėve tė tij “se me ndihmėn e zotit dhe mjekėve do ta kalojė edhe kėtė betejė”...por jo...
 
Erdhi ajo qė tė gjithė e pritnim, por nuk donim ta besonim. Ditė e zezė e shtuna e 21 janarit, kur lajmi i hidhur kaploi dhenė “sot nė orėn 11.38, vdiq Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova”...
 
Termet nė zemrat tona, fytyra tė shtanguara, lot faqeve. Pse vallė jeta jonė kaloi me gjak e vaj, ēfarė kemi bėrė, o zot qė kaq ashpėr na dėnoi, si t’ shkoi moti me gjak e lot, oj shqiptari?  Nė kohėn kur duhet t’i mblidhnim frytet e pėrpjekjeve tona shekullore, kur Kosova duhej tė merrte frymė lirisht, kur sakrificat e tė rėnėve dhe tė gjallėve duhej tė kurorėzoheshin me ēmimin e mėvetėsisė, ndodhė ajo qė s’duhej tė ndodhte.
 
Qiellit tė Kosovės iu shkėput njė meteor  i cili pesėmbėdhjetė vite shkėlqeu- shndriti atė qiell duke u pėrpjekur qė ai qiell tė ishte i pastėr si loti, bile edhe me njė gjysmė mushkėrie e me frymė tė ndarė, pritte ditėn e shumėpritur- Ditė e bardhė ku nuk dorėzohej ashtu si Naimi kur thonte “jak o ditė e uruar, se tė presė nuk vdes “
 
E nuk e priti. Pyes ku e ka fundin durimi ynė? U shkrinė breza tė tėrė e ne po vuajmė nė Ballkan, nė shekullin 21. O Zot sa vėshtirė ėshtė tė pėrmbahesh para nj vdekjeje kaq tė rėndė, por...
 
Duhet tė jemi tė fortė dhe tė mbėshtetemi nė fjalėt dhe veprat e kėtij vizionari i cili tė kujton heronjtė  epikė tė trevave tona. Ai iku fizikisht nga ne por me bindje se do tė vendoset nė historinė kombėtare si hero kombėtar. Ėshtė dhe mbete hero pėr ne ashtu siē mbetėn nė histori njerėzit e mėdhenj duke qenė dėshmitarė se politikės shqiptare i dha shpirt  pėr t’u pėrjetėsuar nė pėrmasa universale.
 
Epizmi i popullit tonė kishte skalitur nė shpirtin e tij burrėrorė, menēurinė, gjakftohtėsinė, kur nė momentet mė kritike arriti qė kasapin e Ballkanit ta lente “tė nxirrte shkumė nga goja”-duke e pėrulur edhe para atyre qė ndjenin simpati pėr te.
 
Menēurinė dhe vizionin e tij e tregoi edhe nė raport me ata qė e “sulmuan”, tė cilėve kurrė nuk ju kthye me fjalė tė ashpra. Humbja ėshtė e vėshtirė pavarėsisht nė cilėn kohė ndodhė, por Ai nuk ndahet nga pėrpjekjet tona pėr tė ēuar deri nė fund amanetin e tij pėr njė Kosovė shtet sovran e tė pavarur. Nė kėto momente le tė na ngushėllojė mendimi se Ai ishte njė vizionar qė e ka parashikuar edhe mė herėt pavarėsinė e Kosovės, shumė mė herėt, atėherė kur pak kush e ka besuar njė proces tė tillė.
 
Vizioni i tij bėri qė bota ta njohė mė pėr sė afėrmi ēėshtjen e Kosovės  dhe simpatia pėr te si burrė shteti u shtri kudo nė vendet demokratike.
 
Nė fund mund tė themi: krenohemi qė e patėm sepse lider tė tillė nė fundshekullin e kaluar nuk kishin arritur tė nxjerrin shumė vende tė tjera, andaj: Lavdi i qoftė dhe i lehtė qoftė dheu i Kosovės pėr te.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.