|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Punonjėsit e Institutit Albanologjik tė Prishtinės me pietet pėrkujtuan veprėn e jetėn e Dr.Ibrahim Rugovės

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Punonjėsit e Institutit Albanologjik, vlerėsuan se Presidenti Rugova u tregua profetik nė udhėheqjen e vendit duke e ēuar sigurtė drejtė pavarėsisė, gjatė komemoracionit tė organizuar sot nė shenjė nderimi pėr vdekjen e tij.

"Falė punės sė palodhshme, vendosmėrisė rezistente e diplomacisė sė Tij largpamėse, ēėshtja e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, u afirmua ndėrkombėtarisht dhe nė emėr tė tij, ajo do tė realizojė synimet dhe qėllimet e refrenit profetik tė lirisė e tė pavarėsisė sė Kosovės - shtet i pavarur dhe sovran", tha Mehmet Halimi, kėshilltar shkencor i Institutit, koleg shumėvjeēar i Presidentit Rugova, tė cilin tė pranishmit e nderuan me njė minutė heshtje. Halimi tha se Dr.Rugova ishte njė burrė shteti me pėrmasa botėrore, me ēka edhe krenohet IA, pasi njė personalitet i tillė doli nga gjiri i tij.

"Njeri i urtė, personalitet i rrallė intelektual, i cili u bė shembull se si njeriu i frymėzuar nga idealet, me punė tė pėrkushtuar, me durim e sakrifica do tė ngrihet deri nė majat mė tė larta tė kulturės, tė shkencės dhe politikės", tha dr.Sadri Fetiu, drejtor i Institutit. "Ai ishte kėtu, midis nesh mė shumė se dy dhjetėvjetėsha, ...lirisht mund tė thuhet se Rugova, intelektualisht u rrit nė Institut", tha ai.
 
Fetiu tha se me punė tė pėrkushtuar sistematike, Dr.Rugova u ngjit deri nė titullin mė tė lartė studimor tė Kėshilltarit shkencor dhe anėtarit tė Akademisė. "Ky mjedis ia hapi rrugėt pėr t'i zgjeruar njohuritė e veta pėr letėrsinė edhe nė Universitetin e Zagrebit dhe nė atė tė Parisit, ku mėsoi pėr metodat e reja tė studimit tė trashėgimisė letrare tė popullit tonė", tha ai. Fetiu tha se Rugova duke pasur njohuri tė larta teorike si dhe me punė sistematike, qė nga bibliografia e kritikės letrare, ai u bė "studiues i nivelit mė tė lartė tė letėrsisė".
 
Duke folur pėr personalitetin shkencor tė Dr.Rugovės, Fetiu tha se ai ka trajtuar me sukses ēėshtjet e letėrsisė sė vjetėr shqipe. "Prandaj, studimi i tij pėr Pjetėr Bogdanin do tė jetė njė shembull se si zbulohen vlerat e artit edhe nė veprat e krijuesve qė kanė njė potencial tė veēantė kreativ, qė e dėshmojnė edhe nė veprat me karakter filozofik e fetar", tha ai. Fetiu, gjithashtu ka vlerėsuar lart punėn e dr.Rugovės dhe tė suksesshme nė studimet e letėrsisė bashkėkohore.
 
Ai veēoi analizat e Dr.Rugovės pėr vlerat estetiko-letrare tė prozės sė Kadaresė. Ndėrsa, nga botimet e Institutit, Dr.Fetiu veēoi librin "Kahe dhe premisa tė kritikės letrare shqipe", e cila tha se ėshtė njė realizim gjithėpėrfshirės dhe mund tė konsiderohet si enciklopedi e historikut tė kritikės letrare shqipe, qė nga zanafilla e saj me veprat e Marin Barletit e deri nė kohėn tonė.

"Por, veprimtaria prej studiuesi dhe intelektuali tė madh e Dr.Rugovės nuk mund tė shkėputet nga veprimtaria e tij prej udhėheqėsi dhe politikani me shumė pedigre. Pėr z.Fetiu, pa marrė parasysh, nė preferohet apo jo nga tė gjithė, politika e tij gandiste pėr kushtet e Kosovės dhe tė marrėdhėnieve tė ndėrlikuara tė Ballkanit, Dr.Ibrahim Rugova meriton respekt pėr qėndrimin e tij tė vazhdueshėm e konsekuent pėr pavarėsinė e Kosovės dhe realizimin e saj me mjete paqėsore”, tha Fetiu duke bėrė njė vlerėsim politik tė figurės sė dr.Rugovės.
 
“Ai edhe kur u largua nga IAP-i dhe iu pėrkushtua politikės, gjithmonė ishte shpirtėrisht me kolegėt e tij. Pėr mė tepėr, nė saje tė pėrkrahjes sė tij nė ēastet mė tė vėshtira, ky institucion mbijetoi krizėn e shpėrbėrjes, atėherė kur me dhunė mė 8 mars tė vitit 1994 punonjėsit e IAP-it u dėbuan nga godina", tha ai.

Nė emėr tė kolegėve, Fetiu tha se Dr.Rugova do tė kujtohet gjithnjė: si njė burrė i urtė e si shembull i pėrkushtimit ndaj punės, shembull i sjelljes njerėzore, por para sė gjithash edhe si shembulltyrė e njeriut qė nė rrethanat dramatike tė pėrpjekjeve tė popullit tė tij pėr ēlirim nga sundimi i huaj u ngrit deri nė nivelin politik tė liderit prijetar, tė adhuruar nga shumica e popullit tė tij.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.