|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Xhorxh Bush: Shtetet e Bashkuara kanė humbur njė mik tė vėrtetė

 
 

 
Shtėpia e Bardhė/Uashington 23 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush i ka dėrguar njė letėr ngushėllimi Familjes sė Presidentit Rugova dhe popullit tė Kosovės.

"Me pikėllim tė thellė e mora lajmin pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova pėr shumė vite udhėhoqi fushatėn pėr paqe dhe demokraci nė Kosovė dhe fitoi respektin e botės pėr qėndrimin e tij parimor kundėr dhunės.

Shtetet e Bashkuara kanė humbur njė mik tė vėrtetė. Gjatė viteve tė konfliktit, Ibrahim Rugova ishte zėri i arsyes dhe maturisė qė i ndihmoi popullit tė Kosovės pėr tė vėnė bazat pėr njė tė ardhme paqėsore. Humbja e kėtij zėri, nė kėtė kohė vendimtare, ėshtė posaēėrisht tragjike pėr Kosovėn.
 
Mė lejoni t'ju siguroj se Shtetet e Bashkuara mbesin tė pėrkushtuara pėr tė punuar me gjithė njerėzit e Kosovės pėr ndėrtimin e njė ardhmėrie qė ėshtė stabile, demokratike dhe pėrparimtare.

Nė emėr tė popullit tė Shteteve tė Bashkuara, unė dhe Laura i shprehim ngushėllimet tona familjes sė Presidentit Rugova dhe gjithė popullit tė Kosovės.

Sinqerisht, George W. Bush", theksohet nė fund tė mesazhit tė Presidentit amerikan.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.