|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Personalitete tė larta vendore e ndėrkombėtare i bėnė nderime Presidentit Ibrahim Rugova

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Personalitete tė larta vendore e ndėrkombėtare qė nė orėt e para tė ditės sė sotme bėnė homazhe nderimi para arkivolit me trupin e pajetė tė Presidentit Ibrahim Rugova, i cili ėshtė vendosur nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.

Ndėr tė parėt qė bėnė homazhe ishte kryeparlamentari Nexhat Daci, kryeministri Bajram Kosumi, kryeadministratori Soren Jesen Peteresen, kryetari i partisė ORA, Veton Surroi, ish- kryeministri Ramush Haradinaj e tė tjerė.

Homazhe bėnė sė bashku shefi i UNMIK-uit Soren Jesene Petsren dhe komandanti i KFOR-it Xhuzepe Valoto.

Nderime tė veēanta bėnė edhe shefat e zyrave diplomatike nė Prishtinė. I pari nė mesin e tyre ishte shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Filip Goldberg.

Po ashtu nė orėt e paradites homazhe bėnė edhe zyrtarė tė lartė tė TMK sė, tė udhėhequr nga gjeneral Agim Ēeku, komandanti i SHPK sė, Sheremet Ahmeti, bashkė me zyrtarė tjerė tė lartė tė policisė.
Edhe punonjės tė administratės sė presidencės, tė Kuvendit, tė Qeverisė dhe tė UNMIK ut, i bėnė homazhe Presidentit nė mėnyrė tė organizuar.

Ndėrkaq pėrfaqėsues tė bashkėsive fetare nė Kosovė bėnė homazhe dhe u lutėn pėr shpirtin e presidentit Rugova.

Qytetarėt e kryeqytetit dhe tė viseve tė ndryshme tė Kosovės filluan tė bėnin homazhe nė orėt e mesditės. Ata shprehin dhembje tė madhe pėr vdekjen e Presidentit.

Arkivoli me trupin e pajetė tė Presidentit Rugova do tė qėndrojė nė hollin e Kuvendit tė Kosovės deri tė enjten nė mėngjes, dhe pastaj do tė vendoset nė sallėn e Palestrės sė Sporteve "1 Tetori", nė Prishtinė, ku do tė zhvillohet ceremonia morotore e varrimit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.