|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

PEN Qendra e Kosovės: Vepra e Dr. Rugovės do tė mbetet si njė thesar shumė i ēmuar nė panteonin shqiptar tė vlerave

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - PEN Qendra e Kosovės, nėpėrmjet njė telegrami ka ngushėlluar familjen e Presidentit Rugova, nė tė cilin theksohet se Dr. Rugova ishte intelektuali qė insistoi tėrė jetėn nė modernizimin e shoqėrisė kosovare, nė civilizimin e jetės, tė njerėzve e tė kulturės sė Kosovės.

- Jemi tė prekur thellė nga vdekja e Presidentit Ibrahim Rugova. Ai ishte intelektuali qė insistoi tėrė jetėn nė modernizimin e shoqėrisė kosovare, nė civilizimin e jetės, tė njerėzve e tė kulturės sė Kosovės. Doktor Rugova i ka dhėnė ritmin dhe sensin modern jetės intelektuale, studimeve e shkencės shqiptare nė Kosovė pėr disa decenie. Vepra e tij studimore do tė mbetet si njė thesar shumė i ēmuar nė panteonin shqiptar tė vlerave.

Dr. Rugova ka udhėhequr aspiratat e shqiptarėve pėr pavarėsi tė Kosovės. Ai krijoi imazhin imponues e admirues nė tėrė botėn si njeri i paqes nė Ballkanin e luftėrave tragjike. Ky imazh ndihmoi shumė tė ēojė Kosovėn drejt pavarėsisė.

Ibrahim Rugova do tė mbetet pėrherė i paharruar, i respektuar e i dashur pėr ne miqtė e kolegėt e tij shkrimtarė. Kemi kaluar sė bashku vite e vite tė rėnda qė do tė shėnojnė njė kapitull tė rėndėsishėm tė historisė sė Kosovės, - PEN Qendra e Kosovės, kryetari, Dr. Basri Ēapriqi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.