|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

P.Goldberg: Kosova humbi njė udhėheqės tė madh, ndėrsa SHBA-tė humbėn njė mik tė madh e tė pėrkushtuar

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Nė njė ceremoni tė shkurtėr tė mbajtur sot nė Zyrėn e SHBA-ve nė Prishtinė, shefi i misionit Philip Goldberg udhėhoqi uljen e flamurit amerikan nė gjysmėshtizė pėr tė nderuar Presidentin e ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova.
 
"Tė shtunėn, kur dėgjova pėr vdekjen e Presidenti Rugova, thashė se Kosova ka humbur njė udhėheqės tė madh. Por, ne nė SHBA humbėm njė mik tė madh dhe tė pėrkushtuar", u shpreh Golberg.

"Nė botė nuk ka shumė udhėheqės apo popuj tė cilėt kanė aq shumė dashuri dhe respekt pėr Shtetet e Bashkuara sikur qė pati Presidenti Rugova dhe ka populli i Kosovės.
 
Dhe si rrjedhojė e respektit pėr tė, respektit pėr miqėsinė e tij me Shtetet e Bashkuara dhe respektit pėr popullin e Kosovės, unė e ndjej se ėshtė shumė e qėlluar qė edhe ne tė lėshojmė flamurin amerikan nė gjysmėshtizė gjatė kėsaj periudhe tė zisė.
 
Kjo ka njė domethėnie tė madhe pėr ne dhe jam i sigurt se do tė ketė edhe pėr popullin e Kosovės gjithashtu", theksoi z.Goldberg, ndėrsa ulej flamuri i SHBA-sė nė gjysmėshtizė nga komandanti i njėsisė sė Marinės sė SHBA-ve.

"Presidentin Rugova e njoha shumė mirė gjatė kėtij njė viti e gjysmė tė fundit. Pėr herė tė parė e takova para njėmbėdhjetė viteve nė Uashington, dhe pėrveē asaj qė ai bėri si udhėheqės – dhe me tė vėrtetė si njė simbol i Kosovės pėr botėn – unė e njoha atė edhe si njė njeri shumė tė kėndshėm dhe tė pėrzemėrt.
 
Dhe mendoj se tani do tė ishte e drejtė qė, gjersa dėshirojmė dhe lutemi qė shpirti i tij tė pushojė nė paqė, tė ndalemi pėr njė ēast – para se tė largohemi nga kjo kohė shumė e ftohtė - dhe tė mbajmė njė minutė heshtjeje nė pėrkujtim tė tij, dhe pėr njė tė ardhme tė ndritur kėtu, dhe pėr tė mbajtur nė mend kėtė mik tė madh tonin", theksoi z.Goldberg, duke nderuar sė bashku me punonjėsit e Zyrės sė SHBA-ve po mbanin njė minutė heshtje.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.