|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Kuvendin e Kosovės i bėhen homazhe Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Sot rreth orės 8.3O arkivoli me trupin e pajetė tė Presidentin tė Kosovės Ibrahim Rugova u vendos nė hollin e Kuvendit tė Kosovės, ku do tė qėndrojė deri mė 26 janar.
 
Aty janė edhe anėtarėt e familjes sė Presidentit - bashkėshortja Fana, djemtė Mendimi e Uka dhe vajza Teuta.
 
Pranė arkivolit qėndrojnė pjesėtarėt e Gardės sė TMK-sė.

Diēka para orės 9.OO edhe filluan homazhet pėr Presidentin Rugova.

Homazhe tashmė kanė bėrė personalitetet e njohura, si dhe diplomatė tė huaja.

Kėshilli i Varrimit tė Presidentit Rugova njofton se homazhet publike pėr qytetarėt fillojnė nga ora 12:00, nė Kuvendin e Kosovės.
 
Qytetarėt do tė mund tė bėjnė homazhe deri nė ora 18:00. Nė dy ditėt e tjera, tė martėn dhe tė mėrkurėn, orari pėr homazhe publike do tė jetė prej orės 09:00 deri nė ora 18:00. Homazhet bėhen edhe paraditėn e sė enjtes, deri para nisjes sė funeralit pėr nė ceremoninė qendrore dhe varrimin, qė do tė bėhet nė Prishtinė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.