|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mustafaj: Rugova ėshtė ndėr figurat e mėdha evropiane tė shekullit XX

 
 

 
Tiranė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Besnik Mustafaj, ėshtė shprehur se Presidenti Ibrahim Rugova ėshtė ndėr figurat e mėdha evropiane tė shekullit XX dhe se roli i tij ėshtė i pazėvendėsueshėm.

"Ky ėshtė njė moment i rėndė pėr tė gjithė. Nėse duhet ta them me dy fjalė, vlerėsimi im pėr Rugovėn shprehet me faktin se sot Kosova ėshtė nė prag tė pavarėsisė, sepse pa kontributin e tij Kosova nuk do tė ishte sot kėtu ku ėshtė.
 
Pra, nuk dua t'i jap individit rėndėsi mė shumė se ē'presupozohet nė historinė moderne, por roli i figurave tė mėdha tė historisė, megjithatė ėshtė i pazėvendėsueshėm. Nė kėtė kuptim, Rugova futet tek ato figura tė mėdha evropiane tė shekullit XX".

Mustafaj nė njė intervistė televizive tha se fakti negociatat pėr pavarėsinė e Kosovės u shtynė pėr disa ditė do tė thotė qė Rugova ka njė histori tė jashtėzakonshme.

"Asnjė shqiptar, asnjė ballkanik nuk ka mundur tė ketė kaq shumė histori", tha Mustafaj.

E veēanta e personalitetit tė Rugovės, tha mė tej Mustafaj, ėshtė se "ai arriti tė krijojė njė frymė, pra nuk bėri kalorėsin e vetmuar, nuk e ndėrtoi veten e tij si miti i Gjergj Elez Alisė, si tė thuash, por veproi vėrtet si njė misionar i madh, mbolli frymėn e tij nė tė gjithė shoqėrinė e Kosovės, gjė qė ėshtė madhėshtore".

Rugova, tha ai, arriti tė bindė tė gjithė komunitetin ndėrkombėtar se kjo ėshtė njė frymė qė i jep Kosovės tė drejtėn morale dhe politike tė jetė njė vend i pavarur.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.