|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mesazhe ngushėllimi: Presidenti Rugova do tė mbetet sinonim i urtėsisė, i sakrificės dhe krenarisė kosovare

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Me pikėllim tė thellė morėm lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, z.Ibrahim Rugova. Jeta dhe puna e tij pėr krijimin e shtetit tė Kosovės ėshtė gurthemel pėr tė tjerėt qė ndjekin atė rrugė.

"Nė emėr timin dhe tė Odės Ekonomike Amerikane ju lutem pranoni ngushėllimet tona pėr njeriun i cili promovoi aq shumė pavarėsinė, paqen dhe stabilitetin e Kosovės dhe tė rajonit. Ai ishte dhe do tė mbetet sinonim i urtėsisė, i sakrificės dhe krenarisė kosovare.

Puna dhe angazhimi i Presidentit Rugova pėr promovimin e paqes dhe stabilitetit janė dhe do tė mbesin kushti themelor pėr zhvillimin e Kosovės dhe rajonit.

Ne gjithmonė do ta kujtojmė Presidentin Rugova dhe do tė jemi krenar pėr njeriun qė deri nė frymėn e fundit e ndoqi rrugėn e pavarėsisė", thuhet nė telegramin e dėrguar nga znj.Mimoza Kusari – Lila, drejtore ekzekutive e OEA-sė.

Mesazhe ngushėllimi: Njeriu qė rrezatonte siguri e shpresė

Instituti Shqiptar nė St. Gallen: Vdekja e Presidentit Ibrahim Rugova preku thellė shumė zemra. Dr. Ibrahim Rugova ishte figura qė rrezatoi siguri e shpresė gjatė gjithė rrugės sa udhėhoqi Kosovėn. Ai i priu njė ideali historik. Vepra e tij do tė mbetėt shembull i njė karakteri tė veēantė.
 
Pasardhėsit e tij do ta kujtojnė pėrherė si burrė shteti, diplomat, letrar. Ibrahim Rugova mbetet figura mė emblematike e rajonit tė Ballkanit. Patriotizmi i tij ishte shembull, kėrkonte tė drejtat e popullit tė tij, por duke i pranuar edhe tė drejtat e pakicave tjera nė shtetin qė po priste ta njihte bashkėsia ndėrkombėtare, thotė nė mesazhin e tij drejtuesi i kėtij instituti Zef Ahmeti.

Shoqata Kosovare pėr Ndėrtim tė Rrugėve: “Sot Kosova humbi njė njeri tė madh, njė vizionar dhe njėkohėsisht njė misionar tė paqes. Ai nuk arriti ta realizoj dėshirėn e tij pėr Pavarėsnė e Kosovės, por kosovarėt gjithmonė do ta kujtojnė atė dhe do tė festojnė pavarėsinė e Kosovės me kujtimin e tij, Eljesi Surdulli, drejtor ekzekutiv i SHKNRR.

Deputeti i PDSH-s, Xhevdet Nasufi: "Vdekja mė ka prekur thellė, por ngushllohemi nga veprat e mėdha qė ia la popullit tė Kosovės".

Kryeshefi i Ekzekutivit, Agron Shurdhani: “Ideali dhe kujtimi pėr udhėheqjen e tij tė urtė do tė na mbajė tė bashkuar dhe nė miqėsi me popujt, nė tė mirė tė Kosovės e tė popullit shqiptarė".

Partia Forcat e Reja Demokratike – Shkup: “Presidenti Rugova me punėn dhe angazhimin jetėsor politik simbolizoi lirinė dhe pavarėsinė e vendit.

Duke nderuar punėn dhe veprėn e Rugovės, populli i Kosovės po hapėron sigurt drejt pavarėsisė sė vendit", Hysni Shaqiri, kryetar.

Partia pėr Veprm Demokratk – Forumi i Gruas i PVD-sė - Preshevė: "Ndajmė dhembjen me familjarėt e z.Rugova, Qeverinė e Kosovės dhe gjithė popullin shqiptarė pėr humbjen e Eruditit tė madh tė ēėshtjes sė Kosovės dhe ēėshtjes kombėtare shqiptare. Shprehim bindjen se do tė trasojmė rrugėn e dr.Rugovės drejt realizimit tė ėndrrės sė tj pėr pavarėsinė e Kosovės", Edita Kamberi, kryetare.

Prof. Dr. Lutfi ALIA - Legatumori senese – Itali: - Vdekja e parakoheshme e Presidentit Ibrahim RUGOVA, e ka hidheruar Kosovėn dhe te gjithe shqiptarėt kudo nė botė. Bashkendaje pikellimin per kete humbje tė madhe e tė dhimbeshme me familjen, te ciles i shpreh ngushullimet mia me te sinqerta.

Presidenti Rugova, udhehoqi me urtesi e dinjitet popullin kosovar ne rrugen pavaresise e te integrimit ne Europe. Me vizionin e tij pėr tė ardhmen e Kosovės u bė prijėsi i qėndresės qytetare, simbol i pavaresise e i bashkimit tėe popullit kosovar. Vepra e tije ka vendin e merituar nė historinė e re te Kosoves, si figura mė e fuqishme politike. Me ndarjen e parakoheshme nga jeta te Presidentit Rugova, Kosova humbi liderin historik, i cili ia kushtoi jetėn mbrojtjes dhe promovimit tė tė drejtave tė popullit kosovar". Asociacioni Familjar i Mjekėve tė Kosovės (AMFK): Pranoni ngushėllimet tona me tė thella me rastin e ndarjes nga jeta fizike e presidentit tė kosovės dr.Ibrahim Rugova.

Presidenti Rugova nė periudhat mė tė vėshtira pėr popullin e kosovės jetėsoj strategjinė e rrugėtimit pėr liri, demokraci dhe pamvarėsi tė kosovės. Momenti i ndarjes nga burrat e tillė ėshtė i dhimbėshėm, por edhe krenarė se jetuam nė epokėn e tij", shkruan dr. Valdet Hashani, kryetar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.