|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Mesazhe ngushėllimi: Me pikėllim tė thellė nė zemėr morėn lajmin pėr vdekjen e Presidentit Rugova

 
 

 
23 janar 2006 /TN
 
Telegram ngushėllimi
 
- Familjes sė nderuar tė Presidentit Dr. Ibrahim Rugova,
- Presidencės sė Kosovės
- Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Akademik Nexhat Daci,
- Kryeministrit tė Kosovės z. Bajram Kosumi,
- Kryesisė sė LDK-sė nė Kosovė ,
- Qytetarėve tė dashur tė Kosovės,
 
 
Me dhembje  dhe pikėllim tė thellė morėm lajmin e hidhur pėr ikjen nga kjo jetė e Presidentit tone tė dashur Dr. IBRAHIM RUGOVA. Largimi i Presidentit tonė nga kjo jetė ėshtė njė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės dhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi, sidomos nė kėto momente vendimtare tė aktit final tė njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės qė tėrė jetėn Ai ia kushtoi.
 
Ne anėtarėt dhe simpatizuesit e LDK-sė nė Nyon tė Zvicrės zotohemi se vepra, menēuria, urtėsia, dhe vizioni i Tij do tė jetė udhrrėfim dhe inspirim pėr tė gjithė ne pėr ndėrtimin e Kosovės shtet tė pavarur dhe demokratik ashtu siē Presidenti ynė i dashur e deshti.
 
Lavdi jetės dhe veprės sė Presidentit Rugova.
I qoftė i lehtė dheu i Kosovės sė lire.
Zoti e bekoftė Familjen Rugova.
Zoti e bekoftė Kosovėn.
 
Kryesia e nėndegės sė LDK-sė nė Nyon  tė Zvicrės                                                                                         
Sadik Krasniqi  Kryetar
 

Telegram ngushėllimi
 
Familjes Rugova
Presidencės
Kryesisė sė LDK
Prishtinė – Kosovė
 
 
Me pikėllim tė thellė nė zemėr morėn lajmin pėr vdekjen e Presidentit Rugova.
Kjo ėshtė humbje e madhe pėr tė gjithė ne.
Pranoni ngushėllimet tona mė tė sinqerta.
 
Pėr Unionin e Shoqatave Shqiptare nė Suedi
Ahmet Bella, sekretar
Pėr Rrethin e Shoqatave Shqiptare pėr Regjionin e Skones,
 
Ragip Recica, kryetar
Pėr Shoqatėn Kolegium-Muzicum, Malmö
Ahmet Bella,
 
Pėr  Qendrėn ”Besa” Malmö
Ramadan Reshitaj,
 
Pėr Shoqatėn ”Viktoria”
Ahmet Muslijaj
 

 
Telegram ngushėllimi
 
  Drejtuar :
- Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės,
- Kryeministrit tė Kosovės,
- Kryesisė sė nderuar tė LDK-sė,
- Familjes sė nderuar tė Presidentit Rugova,
- Qytetarėve tė dashur tė Kosovės,
- Shqiptarėve nė tė katėr anėt e globit, dhe
- Gjithė Miqve tė dashur tė Presidentit nė botė.
 
Me rastin e ndėrrimit jete tė zotit Ibrahim Rugova, Presidentit tė Kosovės, Ju lutemi pranoni ngushėllimet e mia mė tė thella dhe tė gjithė anėtareve te familjes sė Naser AZIZIT
 
Nė kėto momente tė dhembjes, ndihemi krenar qė patėm njė President aq tė dashur, tė vyer e tė nderuar nga populli shqiptar dhe gjithė bota mbarė.
 
Si nė momentet mė tė vėshtira ashtu edhe nė ato mė tė mira, Ai gjithmonė ishte nė gjirin e popullit tė Tij. Nė mendje kishte vetėm njė ideal, Kosovėn e pavarur. Largpamėsia e Tij politike e para 17 vjetėsh, sot po mahnitė politikėn botėrore.
 
Familja e nderuar e Rugovės, Kosova, Ballkani, Evropa dhe Bota po ndahen nga njė Burrėshtetas bujar e atdhetar i njė shteti tė vogėl nė formėsim e sipėr. Jeta dhe vepra e Tij do tė nderohet e kujtohet brez pas brezi.
 
Dashtė zoti qė ėndrra e Tij e madhe dhe jona, Shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės tė kurorėzohet sa mė shpejtė.
 
I falemi kujtimit tė Tij tė pėrjetshėm.
Lavdi jetės dhe veprės sė Presidentit Rugova. I qoftė i lehtė dheu i Kosovės sė lirė.
Zoti e bekoftė Familjen Rugova.
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe gjithė popullin shqiptar. 
 
LAVDI !
Naser AZIZI me familje nga Amerika


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.