|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mėrgimtarėt tanė nė vendet e Beneluksit i ka goditur nė shpirt vdekja e Presidentit Rugova

 
 

 
Bruksel, 23 janar 2006 /TN /QIK - Me pikėllim tė madh e morėm lajmin e hidhur, qė Presidenti historik i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, u nda nga jeta.
 
Anėtarėt dhe simpatizantėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, si dhe tė gjithė mėrgimtarėt shqiptarė qė jetojnė nė Belgjikė, Holandė dhe Luksemburg, i ka goditur nė shpirt e zemėr, vdekja e Presidentit Rugova, arkitektit tė Pavarėsisė sė Kosovės, vizionarit dhe burrėshtetasit mė tė shquar nė historinė shqiptare - shkruan nga Brukseli njėri nga bashkėpunėtorėt shumėvjeēar tė Presidentit Rugova rreth kauzės sė Kosovės, Gani Azemi.
 
"Pėr Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova do tė shkruhen shumė libra nė tė gjitha gjuhėt e botės pėr tė shpjeguar se si njė shtėpi tė vogėl nė qendėr tė Prishtinės e bėri tė njohur nė tė gjitha kontinentet, se si me konferenca javore tė shtypit e mundi propaganden e njė shteti fashist, se si e takoi Papėn dhe udhėheqėsit mė tė njohur tė botės...
 
Jemi tė bindur se Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, me Skenderbeun dhe Nėnė Terezėn, do tė radhiten ndėr personalitetet e njohura tė historisė Evropiane dhe botėrore.
 
Nuk ka nder mė tė madh pėr popullin mė tė vjetėr tė Gadishullit Ilirik", theksohet se nė mesazhin G.Azemit, kryetar i Degės sė LDK sė pėr Beneluks, nė emėr tė anėtarėve e simpatizantėve dhe tė tė gjithė gjithė shqiptarėve nė kėto vende.
 
Njė delegacion i gjėrė i Kryesisė sė LDK sė pėr Beneluks, do tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit kombėtar tė Presidentit historik tė Kosovės.
 
Nė kryeqytetin e Evropės, nė Bruksel me mijėra mėrgimtarė dhe shumė miq tė njohur tė Presidentit Rugova, u nėnshkruan nė Librin e Pėrkujtimeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.