|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

MASHT mbajti mbledhje komemorative

 
 

Ministri Veliu: Kosova dhe arsimi shqip mbijetoi falė veprės sė Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN
 
MASHT, duke u bazuar nė kėtė krijimtari tė pasur e cila ka bėrė kthesa nė letėrsinė shqipe, para pak kohėsh, e ka propozuar dr. Rugovėn pėr ēmimin  kombėtar “Azem Shkreli” pėr vepėr jetėsore
 
Me rastin e ndarjes nga jeta tė Presidentit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova, sot  MASHT organizoi mbledhje komemorative nė tė cilėn pėrveē tė tė punėsuarve morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė UNMIK-ut dhe mediat.
 
Zv. Ministri Fevzi Berisha duke ftuar tė pranishmit qė ta nderojnė kujtimin pėr Presidentin me njė minut heshtje tha se ndėrrimi i jetės i Presidentit Rugova ishte njė lajm shokues qė shkaktoi dhembje e pikėllim edhe nė mesin e stafit tė Ministrisė tonė.
 
Pėr veprėn dhe jetėn e Presidentit fjalė rasti mbajti Fehmi Ismajli, u.d i Sekretarit Permanent i cili tha se Dr. Ibrahim Rugova ėshtė emėr i njohur nė letrat shqipe dhe me opusin e tij tė pasur letrar, pėr njė periudhė tė gjatė kohore, ka lėnė gjurmė tė thella nė historinė mė tė re tė tyre, nė pėrgjithėsi dhe nė bashkėkohėzimin e veprės madhore tė  Bogdanit, nė veēanti. Ismajli njoftoi se MASHT, duke u bazuar nė kėtė krijimtari tė pasur e cila ka bėrė kthesa nė letėrsinė shqipe, para pak kohėsh, e ka propozuar dr. Rugovėn pėr ēmimin  kombėtar “Azem Shkreli” pėr vepėr jetėsore.
 
Ismajli tha se, fusha e letėrsisė nuk ishte e vetmja pėr dr. Ibrahim Rugovėn. “Qė kur ai u zgjodh kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, nė vitin 1984, filloi angazhimet e tij edhe nė fushėn e politikės, tė cilėn nuk e zgjodhi, por iu imponua, nė tė cilėn me sukses tė plotė u ngrit nė piedestalin mė tė lartė, duke u zgjedhur katėr herė radhazi president i Kosovės”, tha z. Ismajli duke pohuar se ai bė njėri nga figurat mė tė njohura dhe mė tė pranuara, jo vetėm nė Kosovė por edhe jashtė saj.
 
Sipas Ismajlit dėshmi e kėtij suksesi janė mirėnjohjet e shumta e tė ndryshme qė iu dhanė presidentit Rugova nga institucione tė ndryshme ndėrkombėtare. Duke folur pėr rolin e arsimit shqip gjatė viteve 90-ta Fehmi Ismajli tha se nė luftėn e pėrgjithshme tė cilėn me menēuri e udhėhoqi presidenti Rugova, arsimi shqip u pavarėsua, u riorganizua nė tė gjitha segmentet e tij, duke u bėrė, kėshtu, bastion i pamposhtur. “Kėshtu, arsimi shqip i Kosovės, duke u bėrė ballė tė gjitha sulmeve, masave diskriminuese dhe represionit sistematik u bė shtylla kryesore e shtetit tė ri tė Kosovės”, tha Ismajli. 
 
Nė fund tė mbledhjes komemorative, zv. Ministri Fevzi Berisha njoftoi pjesėmarrėsit pėr Librin e pikėllimit i cili ėshtė hapur nė ambientet e MASHT si dhe apeloi tė punėsuarit dhe tė gjitha institucionet arsimore qė me pėrkushtim, disiplinė dhe mobilizim tė shtuar tė kontribuojnė nė pėrballimin sa mė tė lehtė tė momenteve tė vėshtira qė solli ndarja fizike me Presidentin. Berisha njoftoi se Ministri Veliu po vazhdon aktivitetet nė Qeveri dhe atij po i arrijnė shumė telegrame ngushėllimi nga shkollat, organizatat dhe institucionet vendore e ndėrkombėtare.
 
Ministri i MASHT Agim Veliu ka pohuar se Kosova dhe arsimi shqip qė mbijetoi falė veprės sė Presidentit Rugova, humbėn njeriun e madh, mikun e arsimit e tė dijes.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.