|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Luftėtarėt e Koshares: Me ju President Rugova jemi krenuar edhe nė fushėbetejat e luftės

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Shoqata e Veteranėve tė Luftės sė Koshares tė Brigadės 138 "Agim Ramadani" kanė dėrguar njė mesazh ngushėllimi me kėtė pėrmbajtje:

"Lajmi i hidhur pėr ndarjen nga jeta tė mė tė dashurit Tuaj dhe Tonit, Presidentit shumė tė nderuar dhe tė ēmuar dr.Ibrahim Rugova, pėr ne luftėtarėt e Kosharės, gjegjėsisht pėr Shoqatėn e Veteranėve tė Luftės sė Koshares tė Brigadės 138 'Agim Ramadani' ėshtė mė shumė se njė dhimbje qė na kaploi nė kėtė janar.

Kemi pasur bindjen e plotė qė me forcėn, kurajėn dhe qėndrimin burrėrorė tė Presidentit tonė tė dashur do tė jemi dėshmitarė tė vulosjes sė idealit tė tij tė nisur, trasuar me guxim, menēuri dhe me sfida nga mė tė ndryshmet, vulosjen bashkėrisht tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Jemi krenar dhe pėrherė jemi krenuar edhe ne fushėbetejat e luftės, me Emrin e Presidentit Rugova, Politiken e tij, vizionin dhe filozofinė e tij, e cila na ka dhėnė moral dhe pėr ne ka qenė udhėrrėfim pėr suksese nė beteja.

Qėndrimi burrėror i kėtij Burri tė Pavdekshėm e tė madh tė Kombit shqiptar, kėtij prijėsi tė madh, kėtij pinjolli tė derės sė madhe dhe bujare tė Rrustė Sadrisė, krahinės kryengritėse tė Rugovės, kėtij prijetari tė Kosovės, tė Arkitektit tė Pavarėsisė sė Kosovės, na obligon tė gjithė ne qė amanetin e tij ta jetėsojmė.

Ashtu siē ditėm bashkarisht ta bėjmė luftėn do t'ia arrijmė edhe finalizimit tė punės maratonė dhe tė pėrjetshme tė Presidentit, njohjen e shtetit tė Pavarur tė Kosovės, tė ndėrtuar nė bazė tė parimeve dhe principeve tė filozofisė institucionaliste tė trasuar nga vet President Rugova, Luftėtari mė i Madh pėr ndėrtimin e Institucioneve tė Kosovės si shtet.

I falemi dhe pėrkulemi pėrjetė para veprės, jetės dhe filozofisė shtetformuese tė Presidentit tonė tė dashur Ibrahim Rugova. Nė kėto ēaste tė rėnda pėr Ju, por edhe pėr tė gjithė Ne, u qėndrojmė pranė duke ndjerė dhe ndarė dhimbjen e pėrbashkėt, me Familjen Rugova, institucionet e Kosovės dhe Kombin Shqiptar nė tėrėsi, thuhet nė telegramin e Shoqatave tė Veteranėve tė luftės sė lavdishme tė Koshares, Brigada 138 "Agim Ramadani".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.