|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Liderė botėrorė paralajmėrojnė pjesėmarrjen nė ceremoninė mortore pėr Presidentin Rugova nė Prishtinė

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Pas caktimit tė datės 26 janar pėr varrimin e Presidentit Rugova kanė filluar paralajmėrimet liderėve botėrorė pėr pjesėmarrje nė cermoninė mortore.
 
Kėshtu, tashmė ėshtė bėrė e ditur se Shefi i Politikės sė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe kryenegociatori ndėrkombėtar pėr bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, Marti Ahtisari do tė jenė nė Prishtinė pėr t'i bėrė nderimet e fundit Presidenti tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Po kėshtu, njoftohet se Shqipėria do tė marrė pjesė nė funeralin e Presidentit Rugova me njė delegacion prej 30 anėtarėsh, nė pėrbėrje tė tė cilit do tė jenė Presidenti Alfred Moisiu, kryeministri Sali Berisha, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, sekretari i i Partisė Socialiste Pandeli Majko dhe kryetari i saj, Edi Rama, ish-presidenti Rexhep Mejdani, ish-kryeministri, Fatos Nano dhe drejtues tė partive politike tė pozitės dhe tė opozitės.
 
Pėr kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha, dita e enjte e varrimit, do tė jetė dita e parė qė ai vjen nė Kosovė pas shumė paralajmėrimeve dhe anulimeve tė vizitave tė tij.

Po kėshtu, njoftohet se qeveritė e Holandės dhe tė Suedisė, tė Shteteve tė Bashkuara dhe tė Japonisė, tashmė kanė bėrė rezervimet nė hotelet prishtinase pėr delegacionet e tyre, qė do tė marrin pjesė nė varrimin e Presidentit Rugova.

Nga vendet e rajonit njoftohet se pjesėmarrjen e tyre e kanė konfirmuar kryetari i Slovenisė, Janez Dėnovshek, i Kroacisė Stipe Mesiq, kryetari i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviq dhe ai Maqedonisė, Branko Cervenkovski. Nga Maqedonia vijnė edhe Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe Arbėn Xhaferi, kryetar i Partisė Demokratike Shqiptare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.