|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeminisitri dhe zv.kryeministri u regjistruan nė Librin e Zisė

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, pasi bėri homazhe pranė trupit tė pajetė tė kryetarit tė ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova, nė Librin e Zisė ka shkruar:

"Nėn udhėheqjen e Dr. Rugovės, Lėvizja patriotike e shekullit XX nė Kosovė shpėrtheu kufijtė kombėtarė dhe krijoi imazhin e njė lėvizjeje politike moderne dhe perėndimore.

Ai udhėhoqi, ndryshoi, nisi dhe tfilloi procese politike e kulturore.

Emri i Tij u lidh pashkėputshėm me pavarėsinė, po mė tepėr se kaq, emri i Tij dhe pavarėsia e Kosovės u bėnė tė njohur kudo nė botė.

Kėshtu, ai u bė dhe do tė mbetet kolos i pavarėsisė sė Kosovės".


Ndėrkaq, Zėvendėskryeministri Adem Salihaj shkruan:

"Me vdekjen e Presidentit Rugova, Kosova humbi personalitetin mė tė madh tė historisė sonė mė tė re. Kontributi i tij ėshtė tepėr i madh, vepra e tij e pakrahasueshme. Ai i dha forcė dhe emėr lėvizjes sonė pėr liri dhe pavarėsi.
 
Me menēurinė e tij ktheu nė anėn tonė popujt dhe vendet e botės. Me pėrkushtimin dhe urtinė e tij afroi popullin e Kosovės. Ai zbuti armiqsėsitė historike nė mes popujve.
 
Udhėhoqi dhe u bė emblemė e saj Lidhjen Demokratike tė Kosovės,partinė e parė dhe mė tė madhe demokratike, qė sfidoi sistemin komunist. Fitoi respektin dhe admirimin e burrėshtetasve mė tė mėdhenj tė botės.
 
Presidenti Rugova u bė sinonim i lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė sė Kosovės. Emrat e Rugovės dhe Kosovės u lidhėn pashkėputshėm pėrjetėsisht".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.