|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Filips: Vdekja e Presidentit Rugova duhet tė pasohet nga angazhimi nė objektivin e pėrbashkėt – pavarėsinė

 
 

 

23 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (22.01.2006) - Ardita Simiēia

Dejvid Filips, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Eli Vizel pėr Njerėzimin, i themeluar nga laureati i Ēmimit Nobel, shkrimtari Eli Vizel, e ka njohur nga afėr Presidentin Rugova. Zoti Filips shprehu besimin se udhėheqėsit e shqiptarėve do tė vazhdojnė punėn nė rrugėn qė ndoqi zoti Rugova, pėr tė bėrė realitet pavarėsinė e Kosovės. Analisti i bėri kėto komente nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, ku paralajmėroi gjithashtu qė tė mos ketė zvarritje nė procesin e negociatave pėr tė shmangur njė radikalizim tė mundshėm tė klimės politike nė Kosovė:

Presidenti Rugova, thotė analisti Filips, ia kushtoi jetėn e tij pavarėsisė sė Kosovės, dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė ai nuk arriti tė shohė pėrmbushjen e ėndrrės sė tij tani qė ajo ėshtė kaq pranė realizimit: "E kam njohur Dr. Rugovėn pėr thuajse 20 vjet. U takova me tė para pak muajsh nė Prishtinė.

Ai tha hapur se e dinte qė do tė vdiste, por shprehu vendosmėrinė pėr tė parė pėrmbushjen e suksesshme tė negociatave. Ėshtė njė realitet tragjik qė tė kujton Moisiun nė Bibėl, i cili pėr 40 vjet u end nė shkretėtirė, por nuk u lejua tė futet nė tokėn e shenjtė. Lėvizja pėr pavarėsi nė Kosovė ėshtė udhėhequr nga Dr. Rugova, por tani qė po fillojnė negociatat ai nuk do tė jetė nė tryezėn e bisedimeve. Ėshtė e rėndėsishme qė trashėgimia e tij tė ēohet pėrpara."

Analisti u bėn thirrje udhėheqėsve tė Kosovės tė vazhdojnė me tė njėjtėn kėmbėngulje si Dr. Rugova pėrpjekjet pėr pavarėsi. Ai shpreh besimin se Kosova ka udhėheqės qė do tė jenė nė gjendje tė punojnė pėr tė mirėn e Kosovės, duke lėnė mėnjanė ambicjet personale pėr pushtet: "Pa dyshim qė vdekja e tij do tė krijojė njė vakum politik.

Ai ishte njė figurė shumė e madhe nė skenėn politike. Por unė i njoh udhėheqėsit politikė nė Kosovė dhe mendoj se secili prej tyre ėshtė i vendosur pėr realizimin e objektivės kryesore duke lėnė mėnjanė ambicjet personale. Ata duhet tė angazhohen pėr tė marrė pėrsipėr rolin udhėheqės, por duhet ta kenė tė qartė gjithashtu rėndėsinė e bashkėrendimit tė qėndrimit tė tyre dhe kam besim se do t’ia arrijnė kėsaj."

Megjithė largimin nga skena tė Presidentit Rugova, thekson zoti Filips, negociatat pėr status duhet tė vazhdojnė pa vonesė, pėr tė mos lejuar njė radikalizim tė klimės politike nė Kosovė: "Ekziston njė prirje pėr radikalizim, por nėse politika radikalizohet, shkaku nuk do tė jetė vdekja e Dr. Rugovės, por mungesa e pėrparimit nė negociata. Nėse negociatat fillojnė nė shkurt, dhe nėse zoti Ahtisaari tregon pėrpjekje tė vendosur pėr tė arritur njė marrėveshje, nuk mendoj se do tė ketė radikalizim."

Trashėgimia e Dr. Rugovės, pėrfundon Dejvid Filips i Fondacionit Eli Vizel, ėshtė qėndrimi i moderuar dhe udhėheqja e vendosur dhe mendoj se udhėheqėsit e shqiptarėve tė Kosovės do tė ndjekin po kėtė rrugė. //ad//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.