|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Engel: Jeta e Dr. Rugovės duhet tė shėrbejė si frymėzim pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 

23 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (22.01.2006) - Ligjvėnėsi amerikan Eliot Engel i tha Zėrit tė Amerikės se nė Kosovė ka shumė politikanė tė aftė dhe tė zgjuar qė do tė jenė nė gjendje tė mbushin boshllėkun e krijuar nga vdekja e Dr. Ibrahim Rugovės. Zoti Engel ka qenė mik i ngushtė i Presidentit Rugova dhe ėshtė mbėshtetės i pavarėsisė pėr Kosovėn.

Intervistoi Ilir Ikonomi

Zėri i Amerikės: Tani pas vdekjes sė Presidentit Rugova po flitet shumė pėr ndikimin qė mund tė ketė kjo nė tė gjithė procesin e pėrcaktimit tė statusit. Cili ėshtė komenti juaj? 

Eliot Engel: Doktor Rugova ishte njė njeri i shquar, ishte miku im dhe unė ndjehem mjaft i trishtuar pėr humbjen e tij. Por mendoj se ai do tė dėshironte qė ne ta vazhdojmė luftėn pėr pavarėsinė e Kosovės.

Mendoj se ne duhet ta pėrdorim jetėn e tij si njė frymėzim dhe tė shumėfishojmė pėrpjekjet pėr tė punuar sė bashku nė mėnyrė qė liria dhe pavarėsia e Kosovės tė bėhet realitet.

Pra do tė shpresoja qė vdekja e tij, nė vend qė ta ngadalėsonte ecjen tonė drejt kėtij objektivi, do tė na japė shtytjen pėr tė ecur pėrpara. Mendoj se tė gjitha fraksionet politike nė Kosovė duhet tė bashkohen dhe ta mbajnė syrin nė objektivin kryesor, qė ėshtė pavarėsia pėr Kosovėn.

Zėri i Amerikės:  Megjithatė, nuk ka plane se kush do ta zėvendėsojė Rugovėn nė krye tė grupit negociator, nuk ka njė pasues tė qartė tė tij qoftė si president apo si kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Sa shqetėsuese ėshtė kjo pėr ju? 

Eliot Engel: Historia ka treguar vazhdimisht se nė kohė krizash, njerėzit dinė t’u pėrgjigjen situatave. Nė Kosovė ka shumė politikanė tė aftė dhe tė zgjuar qė do tė jenė nė gjendje tė mbushin boshllėkun e krijuar nga vdekja e Dr. Rugovės. Besoj se ata do tė dinė tė kėshillohen me njėri-tjetrin dhe tė gjejnė rrugėn mė tė mirė pėr ta bėrė kėtė kalim sa mė tė butė qė tė jetė e mundur.

Nė fakt nuk ka rrugė tjetėr dhe ky ėshtė njė ēast shumė i rėndėsishėm sepse e gjithė bota tani i ka sytė te Kosova. Nėse bota shikon se udhėheqėsit e zgjedhur tė Kosovės bashkohen dhe gjejnė rrugėn qė gjėrat tė shkojnė mirė, atėhere kjo do t’i tregonte botės se populli i Kosovės ėshtė i pėrgatitur pėr tė qeverisur veten e tij nė njė vend tė lirė dhe tė pavarur.

Por nėse situata rrėshqet nė kaos dhe politikanėt fillojnė tė grinden me njėri-tjetrin, atėhere kjo do t’i dėrgonte botės sinjalin e gabuar, pra se populli i Kosovės nuk ėshtė i gatshėm tė marrė nė dorė frenat e udhėheqjes sė tij.

Zėri i Amerikės: Ju jeni ndoshta ligjvėnėsi qė ėshtė takuar mė shpesh me Dr. Rugovėn se askush tjetėr. Cila mendoni se ėshtė trashėgimia qė ai lė pėr udhėheqėsit e tjerė tė Ballkanit dhe ndoshta pėr udhėheqėsit e tjerė nė pėrgjithėsi? 

Eliot Engel: Sė pari, ai ishte njė njeri mjaft i butė, njė figurė qė i bashkonte njerėzit. Ai simbolizonte ėndrrėn e pavarėsisė sė Kosovės dhe mendoj se njerėzit nė Kosovė ia dinė kėtė meritė. Pėr kėtė arėsye, sa herė qė kandidonte nė zgjedhje ai gjithnjė dilte me sukses.

E pėrsėris se nė Kosovė ka edhe njerėz tė tjerė tė aftė dhe tė zgjuar qė do tė jenė tė aftė ta mbushim kėtė boshllėk. Unė do ta kujtoj gjithnjė Dr. Rugovėn si njė njeri qė fliste pa bujė por qė fliste nė emėr tė popullit tė Kosovės.

Herė pas here ai do tė kalonte kohė shumė tė vėshtira, me shtypjen serbe dhe me Millosheviēin, por ai ai dilte nga kjo si njė simbol bashkimi pėr arritjen e pavarėsisė sė Kosovės. Mendoj se nė shumė raste ai do tė kujtohet si babai i Kosovės moderne dhe kur ajo tė fitojė pavarėsinė, Dr. Rugova do tė ketė njė vend tė posaēėm nė zemrat e tė gjithėve. 

Zėri i Amerikės: Duke folur pėr kėto kohė tė vėshtira, nga fundi i viteve 90, pozita e tij u dobėsua shumė me daljen nė skenė tė UĒK-sė, por ai arriti tė rikthehet nė politikė dhe me shumė sukses. Si e shpjegoni ju kėtė?

Eliot Engel: Siē e dini, ai nuk ishte njeri i bujshėm, nuk fliste me zė tė lartė, nuk ishte dinamik, por fliste pak, por nė kėtė mėnyrė tė tijėn tė pabujshme ai ishte shumė i efektshėm. Ajo qė ai simbolizonte pėr popullin e Kosovės ishte stabiliteti, fakti qė ai ishte atje i bėnte njerėzit tė ndjeheshin tė qetė dhe kjo ėshtė shumė kuptimplotė.

Nė ēdo demokraci, qoftė nė Kosovė apo nė Shtetet e Bashkuara, gjithnjė do tė ketė mendime tė ndryshme. Ėshtė e vėrtetė qė ekzistojnė ndryshime nė mendime midis zyrtarėve tė zgjedhur dhe politikanėve nė Kosovė.

Por ajo gjė pėr tė cilėn tė gjithė janė dakord nė Kosovė ėshtė se e ardhmja e saj e vetme ėshtė pavarėsia dhe tė gjithė janė dakord me kėtė, pavarėsisht nėse e mbėshtesnin apo jo Dr. Rugovėn.

Para disa kohėsh, kur fola nė parlamentin e tyre, unė thashė se Dr. Rugova ishte Xhorxh Uashingtoni i Kosovės sepse ashtu si Uashingtoni ishte presidenti i parė i Amerikės ashtu edhe Dr. Rugova ishte presidenti i parė i Kosovės. Mendoj se ai ishte njė forcė bashkuese prandaj edhe mundi tė rikthehej nė politikė. 

Zėri i Amerikės: Vdekja e Dr. Rugovės ndodh nė njė moment shumė delikat pėr Kosovėn, kur pritet tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar. Cila mendoni se ėshtė pengesa mė e madhe pėr kėto bisedime?

Eliot Engel: Mendoj se sa herė qė vdes dikush, ky nuk ėshtė kurrė njė moment i dėshiruar. Por ky i tanishmi ėshtė natyrisht njė moment shumė delikat. Rreth njė muaj mė parė isha nė Gjenevė, nė Belgjikė dhe nė Britani, ku u takova me shumė udhėheqės tė Bashkimit Evropian.

U takova me zotin Kai Eide dhe me tė tjerė dhe kudo fola pėr pavarėsinė e Kosovės. Njė e papritur e kėndshme nė tė cilėn hasa ishte fakti qė shumica e tyre ishin dakord me mua. Pra tė gjithė e kuptojnė se nuk ka tė ardhme tjetėr pėr Kosovėn pėrveē pavarėsisė. Ky ėshtė njė hap i madh pėrpara sepse para 10 vjetėsh, kur unė flisja pėr pavarėsinė, jo shumė njerėz ishin dakord.

Prandaj mendoj se duhet qė udhėheqėsit e Kosovės t’i tregojnė botės se Kosova ėshtė njė demokraci e gjallė dhe se nė Kosovėn e ardhshme do tė ketė garanci pėr tė drejtat e tė gjithėve. Atje duhet tė garantohen tė drejtat e tė gjitha pakicave, duke pėrfshirė serbėt dhe kėto duhet tė shpallen botėrisht nga zyrtarėt shqiptarė tė zgjedhur.

Nėqoftėse bota e shikon se udhėheqėsit e Kosovės janė tė gatshėm ta ēojnė pėrpara demokracinė, pėrfshirė demokracinė pėr pakicat ashtu si edhe pėr shumicėn, atėhere mendoj se bota do tė ndjehet shumė mė e qetė nė hapat e saj lidhur me pavarėsinė pėr Kosovėn. 

Do tė desha t’i shprehja ngushėllimet e mija popullit tė Kosovės dhe jam i sigurt se ata do ta kapėrcejnė kėtė humbje ashtu si edhe nė tė kaluarėn. Kosovarėt kanė kaluar nė vėshtirėsi tė shumta, siē ishin ato nė vitin 1999, kur shtėpitė e tyre digjeshin apo siē ishte shtypja pėr vite me radhė. Megjithatė ata i pėrballuan kėto me sukses dhe kėshtu do tė ndodhė edhe kėsaj here.//ad//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.