|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklarime dhe mesazhe ngushėllimi pėr Presidentin Ibrahim Rugova: Puna e pandėrprerė e Presidentit Rugova sė shpejti do tė kurorėzohet me Pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Vazhdojnė tė arrijnė deklarime dhe mesazhe ngushėllimui pėr Presidentin Ibrahim Rugova nga mbarė Kosova, Evropa, Amerika dhe vende tė tjera tė botės.
 
Organizata Studentore Shqiptaro Amerikane nė Michigan nė emėr tė saj dhe tė gjithė shqiptarėve nė Amerikė, i ka shprehur ngushėllimet mė tė sinqerta familjes sė Presidentit Rugova, Kuvendit tė Kosovės, Qeverisė sė Kosovės, Grupit Negociator si dhe gjithė popullit Shqiptar pėr kėtė humbje te madhe.
 
"Ne shprehim besimin se kontributi dhe puna e pandėrprerė e Presidentit Rugova nė drejtim tė arritjes sė qėllimit final tė kėrkuar nga tė gjithė shqiptarėt sė shpejti do tė kurorėzohet me Pavarėsinė e Kosovės, duke plotėsuar kėshtu amanetin e tij".

Mburremi ne nė Perėndim pėr burrėshtetasin qė do ta dėshironte ta kishte secili popull

Me dhimbje tė madhe morėm lajmin e vdekjes sė presidentit tonė z.Ibrahim Rugova, i cili na tronditi pa masė ne mėrgimtarėve nga kantoni i Valisit nė Zvicrės. "Mburremi kudo qė jemi nė perėndim se patėm njė burrėshtetas qė do ta dėshironin ta kishin nė mesin e tyre secili popull", thuhet ndėr tė tjera nė telegramin e bashkatdhetarėve nė Valis tė mbledhur nė Qendrėn kulturore islamike me seli nė Visp.

Humbja e Presidentit Rugova dhimbje pėr tė gjithė popullin shqiptar
 
"Me pikėllim dhe dhimbje tė thellė, morėm lajmin e vdekjes sė presidentit tonė tė dashur Dr.Ibrahim RUGOVA. Humbja e tij nė kėtė moment kritik pėr fatet e Kosovės, shkaktoi njė dhimbje jo vetėm pėr familjen dhe tė afėrmit, por edhe pėr tė gjithė popullin shqiptar kudo qė ndodhet!", thuhet nė ngushėllimin e shoqatės "Arbėria", nė Istrisė.

Ngushėllime pėr vdekjen e Babait dhe Rilindasit tė shekullit XX Dr.Rugova
 
Nxėnėsit e shkollės shqipe nė Verden tė Gjermanisė sė bashku me mėsuesin e tyre Shaban Bėrbatovci shprehin ngushllimet mė tė thella shpirtėrore pėr vdekjen e "Kryetarit, Babait dhe Rilindasit tė shekullit XX Dr.Ibrahim Rugova", drejtuar Familjes Rugova, Kuvendit tė Kosovės, LDK-sė si dhe Popullit tė Kosovės.

Partitė politike dhe institucioneve tė tregojnė maksimumin e unitetit pėr pavarėsi

Komuniteti shqiptarė nė Zelandė tė Re i tubuar nė -Auckland pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova i shpreh ngushėllime tė thella familjes Rugova, Kuvendit tė Kosovės, Kryeministrit Kosumi dhe mbarė popullit tė Kosovės duke porositur, “nė kėto momente tė vėshtira pėr popullin e Kosovės udhėheqsit e partive politike dhe institucioneve tjera shtetėrore qė tė tregojnė maksimumin e unitetit tė tyre pėr pavaresinė dhe sovranitetin e Kosovės”.

Ne besojmė qė nė ditėn e shpalljes sė Pavarėsisė shpirti i Tij do tė jetė pranė nesh

"Presidenti Rugova me tė drejtė u quajt Patriark i Pavarėsisė dhe President Historik i Kosovės dhe ne besojmė qė nė ditėn e shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, shpirti i Tij do tė jetė pranė nesh nė ngritjen e flamurit tė Pavarėsisė”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė Shoqatės farmaceutike tė Kosovės drejtuar familjes Rugova, Kuvendit, Kryeministrit.

Rugova mbeti frymėzim i atdhedashurisė, thotė boksieri i njohur Luan Krasniqi

"Lajmi pėr vdekjen e kryetarit tonė tė dashur Dr.Ibrahim Rugova, mė pikėlloi thellė. Ju lutem pranoni ngushėllimet e mia mė tė sinqerta dhe tė familjes time”, thuhet nė telegramin e Luan Krasniqit, boksierit me famė botėrore.
 
“Vepra gandiose e Dr.Ibrahim Rugova ėshtė e do tė jetė kurdoherė shembull i njeriut me vlera madhore qė la gjurmė tė pashlyeshme nė letrat shqipe, nė jetėn politike, atė kulturore e mbi tė gjitha nė historinė kombėtare pėr sendėrtimin e lirisė dhe pavarėsisė sė plotė tė Kosovės tė cilės ia kushtoi tėrė jetėn”, thuhet nė telegramin e Krasniqit drejtuar Familjes Rugova, presidencės sė Kosovės, Kryetarit tė Kuvendit akad.Dacit, Kryeministrit Kosumi, qytetarėve tė Kosovės.
 
“Dr.Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti frymėzim i atdhedashurisė, sinonim i rrugės sė mirėfilltė qė Kosovėn dhe qytetarėt e saj i shpie drejt lirisė sė pėrhershme, drejtė paqes sė pėrhershme, drejtė demokracisė e sovranitetit tė gjithmbarshėm, nė familjen e madhe Evropiane dhe atė Verioantlantike", thuhet ndėr tė tjera nė telegramin e ish-kampionit evropian Luan Krasniqi.

Rugova ėshtė dhe do tė jetė njė emblemė e njohjes sė Kosovės”

"E nderuara familje Rugova dua tė ju sigurojė se Presidenti Rugova ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė njė emblemė e njohjes sė Kosovės jo vetėm tek bashkatdhetarėt, por edhe tek popullata belge dhe autoritetet", shkruajnė Enver Veseli nga Namuri nė Belgjikė, dhe Hamza Halabaku me familje nga Nürnbergu-Gjermani.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.