|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklarime dhe mesazhe: Vdekja e Presidentit Rugova na preku thellė nė zemėr dhe na la njė zbraztėsi tė madhe

 
 

 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Komiteti Kosovar i Helsinkit me seli nė Prishtinė: Me dhembje tė thellė morėm lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. KKH ėshtė i vetėdijshėm pėr dhimbjen e madhe qė bashkėndjejnė tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėr vdekjen e Presidentit Rugova, si dhe pėr zbrazėtinė politiko-institucionale udhėheqėse, qė nė kėtė periudhe shume te rėndėsishme tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės ėshtė krijuar me kėtė humbje tė madhe. KKH fton qytetarėt dhe veēanėrisht klasėn politike tė Kosovės, qė sfidėn serioze tė humbjes sė Presidentit ta tejkalojmė me unitet dhe me pjekuri e pėrgjegjėsi tė plotė politike e qytetare.

KKH vlerėson lart angazhimin dhe veprėn historike tė presidentit tė ndjerė Rugova dhe shprehė bindjen se edhe strukturat institucionale dhe politike pasardhėse, do tė dijnė tė punojnė me pėrkushtim dhe pjekuri tė lart politike pėr pėrmbushjen e aspiratave tė popullit pėr realizimin e pavarėsisė dhe ardhmėnisė demokratike evro-atlantike tė Kosovės, thotė nė deklaratė e tij Dr.Gazmend Pula, kryetar i kėtij asociacioni pėr Kosovė.

 
Shoqata e gruas ”Kosovarja” nė Malmė tė Suedisė
: Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova na preku thellė nė zemėr dhe na la njė zbraztėsi tė madhe! Shpresojmė qė tė gjithė popolli i Kosovės sė bashku me Prsidencėn por edhe me shqitarėt nė diasporė tė jemi tė bashkuar dhe tė fortė pėr tė punuar nė rrugėn e vizioneve tė dr. Ibrahim Rugovės pėr njė Kosovė tė lirė dhe demokratike, thotė nė kėtė ngushėllim, Lirije Latifi, kryetare.


Aziz Salihu: Presidenti Rugova ėshtė i pazėvendėsueshėm

Klubi i Boksit "Prishtina":
Humbem njeriun e urtė, bujar, njė President tė zotin dhe menēur. Me kėtė rast nuk keni humbur vetėm ju njeriun e shpirtit, por ka humbur e gjithė Kosova nė momentet mė vendimtare pėr Kosovėn.Ai e pėrkrahu sportin kosovar, duke na mbėshtetur nė tė gjitha pėrpjekjet tona, pėr ta pėrfaqėsuar nė mėnyrė tė denjė sportin kosovar para syve tė botės. Presidenti Rugova ėshtė i pazėvendėsueshėm, thuhet nė mesazhin e Aziz Salihut, kryetar.

Njė telegram ngushėllimi ka arritur edhe nga Unioni Shoqatave Shqiptare nė Suedi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.