|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kosova fitoi pėrjetėsisht simbolin e saj

 
 

 
23 janar 2006 /TN
 
Bardhyl UKCAMAJ
 
Ibrahim Rugova ndėrroi jetė.
 
Ky lajm ishte shokues pėr shqiptaret, tė ēilėt nuk mund ta kuptojnė Kosovėn pa Te dhe pėr njė moment u ndjenė vetmitarė.
 
Si nėpėr legjenda njerėzit u ngujuan nėpėr kullat e tyre me njėri-tjetrin pėr t’u ndjerė disi mė tė sigurt.
 
Kundėrshtarėt e Tij u ndien tė varfėr dje.
 
Ibrahim Rugova ndėrroi jetė pa negociuar pėr Pavarėsinė e Kosovės tė cilėn Ai e shpalli qė nė vitin 1990-tė.
 
Kosova kishte nevojė pėr Heroin e vet dhe e fitoi dje.
 
Qytetėrimi perėndimor fitoi njė simbol te ri.
 
Rugova iku fizikisht dhe u ngulit pėrjetėsisht nė Historinė e Shtetit te Kosovės si hero kombėtar.
 
Pėrkrah Gjergj Kastriotit nė qendėr tė Prishtinės sė shpejti do te qėndrojė  edhe njė bust tjetėr rojtar i idealit tė njė Kosove tė lirė, busti i atij qė mbeti  Babai i Shtetit tė Kosovės, sot e mijėra vjet.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.