|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Beqiri: Presidenti Rugova ishte dhe do tė mbetet krenaria jonė kombėtare

 
 

 
 
Prishtinė, 23 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti Rugova ishte njė dhe Kosova nuk do tė lindė asnjė si ai, ėshtė mesazhi i dhembje i kryetarit tė Prishtinės Ismet Beqiri, pėr vdekjen e Presidentit Rugova.
 
"Kryetari Rugova ishte ndėr personalitetet e para, i cili pėrkrah liderėve tjerė evropianė, guximshėm ia ktheu shpinėn kampit komunist dhe u bė prijės i popujve tė tyre me vėshtrim drejt lirisė, demokracisė dhe botės sė qytetėruar", tha sot Beqiri nė seancėn solemne tė Asamblesė sė Prishtinės. "Kryetari Rugova ėshtė njė dhe i papėrsėritshėm", tha ai.

Beqiri theksoi se Presidenti Rugova qė tash ka filluar t'i mungojė Kosovės, duke thėnė se lideri karizmatik, qė pėr 16 vjet u sfidua me momentet mė tė rėnda duke
 
e udhėhequr Kosovėn drejt njė shteti tė pavarur e demokratik tė Kosovės.

"Klasa politike dhe populli kosovar boshllėkun mund ta mbulojė vetėm me unitet, i cili fundja ishte edhe gjakimi kulminant i vetė Kryetarit tė ndjerė gjatė gjithė jetės sė tij tė dendur me situata jo tė favorshme politike pėr atė dhe pėr popullin e tij", porositi Beqiri.

Ai tha se presidenti Rugova do tė mbetet frymėzim i tyre i pėrjetshėm pėr punė. "Ai ishte dhe do tė mbetet krenaria jonė kombėtare".
 
"Personaliteti i tij ishte i madh, aq sa ėshtė e madhe edhe dhembja jonė pėr humbjen e tij. Ai ishte arkitekti dhe vizionari pėr ndėrtimin e pavarėsisė sė Kosovės, rrezet e sė cilės veē po shihen nė horizont", tha Beqiri.

Ai tha se personaliteti dhe diskursi i qartė politik i Rugovės, zuri vend meritor nė historinė mė tė lavdishme tė Kosovės dhe popullit tė saj. Ai duke ngushėlluar edhe njėherė familjen e presidentit Rugova dhe mbarė popullin e Kosovės tha se lajmi pėr vdekjen e tij ishte njė kumt i rėndė pėr popullin shqiptar anembanė botės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.