|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zelandė tė Re: Shqiptarėt u mblodhėn  nė lokalet e klubit “Dardania” pėr tė shprehur dhimbjen  e respektin pėr njeriun qė krejt jetėn punoi pėr Kosovėn dhe popullin e saj

 
 

 
22 janar 2006 / TN

Sabit Abdyli
 
Lajmi pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, dr Ibrahim Rugova ėshtė pritur me hidhėrim tė madh nė mesin e shqiptarėve qė jeton nė Zelandė tė Re.
 
Shqiptarėt u mblodhėn  nė lokalet e klubit “Dardania” pėr tė shprehur dhimbjen  e respektin pėr njeriun qė krejt jetėn punoi pėr Kosovėn dhe popullin e saj.
 
Nė fillim kryetari i Kryesisė sė Lidhjes Qytetare nė Zelandė tė Re Tahir Tahiri, njoftoi tė tubuarit e shumtė me lajmin e hidhur pėr vdekjen e Presidentit  Ibrahim Rugova. 
 
Pastaj fjala iu dha Akademik Enver Gjerqekut, i cili foli pėr dr. Rugovėn si lider partiak e shtetėror, shkencėtar, intelektual e humanist tė shquar, qė do tė mbetet nė historinė e shqiptarėve pėr gjithmonė.
 
Tė tubuarit me ketė rast shkruan njė telegram  ngushėllimi familjes sė dr. Rugovės, Presidencės, Qeverisė, Parlamentit tė Kosovės, Kryesisė sė LDK-s  dhe qytetarėve tė Kosovės ku shprehėn dhembjen, pikėllimin...
 
shprehen shpresėn se nė kėto qaste vendimtare pėr Kosovėn do tė  gjenden forca  pėr ta quarė nė vend amanetin e dr. Ibrahim Rugovės, pavarėsinė e Kosovės. 
 
Lokalet e klubit Dardania do tė mbeten tė hapura pėr homazhe deri me 26 janar 2006.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.